ua en ru

Вартість контейнерних перевезень зростає - експерти

Вартість контейнерних перевезень зростає - експерти

В останні кілька місяців основним гравцям на ринку контейнерних перевезень вдалося стабілізувати пропозицію. Завдяки цьому, ставки фрахту зрушилася з історичного мінімуму і піднялися відразу на кілька сотень доларів США за доставку сорокафутових контейнера з головних портів Китаю до портів Східної і Західної Європи. Багато в чому це наслідок регулювання пропозиції на Азіатсько-Європейському напрямку. Контейнерні лінії перенаситили напрямок судами намагаючись задовольнити колись зростаючий попит на перевезення.

За інформацією від компанії Good Logistics, експертів в області контейнерних перевезень, доставка контейнера стандартної місткості в Одесу чи Іллічівськ з Китаю тепер обходиться в еквівалент 500 доларів США. Однак, на ситуацію може вплинути набирає обертів криза в Китаї, наслідки якого цілком здатні негативно вплинути на темпи зростання обсягу транзитних перевезень на найближчі кілька років.

Разом зі зростанням ставок падають і обсяги імпорту в країну. З кожним кварталом українські порти відзначають зниження обсягів перевалки контейнерних вантажів. Однак, подібне зниження обсягів імпорту навряд чи можна пов'язати із зростанням ставок, воно швидше обумовлено знеціненням національної валюти і падінням купівельної спроможності населення.

Як довго триватиме тренд по зміцненню ставок - поки що питання бо незважаючи на загальну для всіх контейнерних ліній політику ціноутворення, світовий контейнерний флот відчуває труднощі з надлишком вантажних суден. Ця особливість виникла з двох причин: судновласники не поспішають списувати старі судна, а в будівництві нових переслідується принцип "більше - краще". Лінії використовують ефект масштабу, коли величезні по місткості контейнеровози перевозять більше TEU за раз. Таким чином, виходить або максимально знизити ціни за деякими напрямками, або збільшити загальну прибутковість рейсу.

Традиційно важливим фактором, що впливає на ціну перевезень, є Китай. Причому впливає він як прямо, нарощуванням експорту, так і побічно, коли впроваджує ті чи інші проекти, які на перший погляд ніяк не пов'язані з морськими контейнерними перевезеннями. Останній і найбільш відчутний такий пріцідент стався коли Китай почав переходити на більш екологічно чисті джерела енергії. Перехід до будівництва ГЕС серйозно скоротив динаміку споживання Китаєм вугілля, те ж саме сталося і коли намітилася негативна динаміка виплавки сталі - менше сталі, значить менше коксу необхідно для її виплавки. Ці два фактори боляче вдарили по безтурботним судновласникам, які в спробі вгамувати збільшується апетит Китаю у вугіллі десятками замовляли нові вантажні судна.