США зупинилися в кроці від фінансового обриву
Президент США Барак Обама підписав закон про відновлення фінансування держустанов і підвищення ліміту держборгу , прийнятий раніше палатою представників конгресу США . Короткостроковий бюджетний компроміс допоможе країні уникнути потенційного дефолту і відкласти дебати по бюджету на найближче майбутнє.
Петро Мартиничев . Сенат і палата представників конгресу США після довгого протистояння прийняли в середу ввечері компромісний законопроект, що передбачає тимчасове відновлення фінансування держустанов і підвищення ліміту держборгу , щоб запобігти перший в історії країни дефолт. Голосування завершилося менш ніж за дві години до настання 17 жовтня - дня , коли , за даними Мінфіну , в американській скарбниці могло не залишитися коштів на виконання зовнішніх зобов'язань.
Документ підписав президент США Барак Обама , відклавши , таким чином , переговори по бюджету на кілька місяців.
Про досягнення короткострокового бюджетного компромісу лідери демократів і республіканців у сенаті Гаррі Рід і Мітч Макконнелл оголосили в середу вдень . Законопроект передбачає фінансування держустанов до 15 січня 2014 року і розширення ліміту на запозичення до 7 лютого. Крім того , передбачається , що представники обох палат проведуть переговори з фінансових реформ і доповідатимуть конгресу про результати до 13 грудня. Республіканці наполягають на необхідності скорочення держвидатків.
" Погляди всього світу на цьому тижні були спрямовані на Вашингтон . Всі були свідками великих політичних розбіжностей , а сьогодні бачать , як конгрес досягає історичного , двопартійного угоди по відновленню роботи уряду і запобігання дефолту . Досягнутий нами компроміс дасть нашій економіці стабільність , в якій вона відчайдушно потребує ", - заявив Рід , виступаючи в сенаті.
При голосуванні в сенаті законопроект підтримав 81 законодавець , проти висловилися 18 . У контрольованій республіканцями палаті представників за прийняття документа проголосували 285 конгресменів , проти - 144.
Причиною нинішньої кризи стали розбіжності з приводу реформи охорони здоров'я - однієї з найважливіших ініціатив президента Барака Обами. Республіканці в кінці вересня відмовилися затверджувати бюджет без пунктів про її скасування або перенесення термінів вступу в силу. У підсумку з початку нового фінансового року 1 жовтня федеральні органи влади були частково закриті : порушилася робота міністерств і відомств , перестали працювати музеї та національні парки.
Протистояння двох партій в конгресі також поставило під загрозу можливість держзапозичень і виконання зовнішніх зобов'язань. Республіканці погрожують не підвищити стелю держборгу , що становить зараз 16,7 трильйона доларів. Опоненти Обами пропонують свою стратегію - не підвищувати стелю держборгу , а скорочувати витрати , однак перед загрозою дефолту їм довелося йти на поступки.
Мінфін США попереджав , що кошти на виконання зобов'язань можуть закінчитися у скарбниці вже 17 жовтня. Дефолт одного з найнадійніших у світі позичальників міг привести до найсерйознішого економічного спаду з часів Великої депресії і " катастрофічним" наслідків, відзначали в міністерстві.
Побоювання Білого дому з приводу того , що до негативних наслідків може призвести навіть сама невизначеність навколо ліміту держборгу , почали підтверджуватися у середу - міжнародне рейтингове агентство Fitch поставило суверенний рейтинг США на перегляд з "негативним " прогнозом.
Рейтингове агентство Standard & Poor's повідомило , що припинення фінансування держустанов обійшлося американській економіці як мінімум в 24 мільярди доларів.
Експерт Американського інституту підприємництва Майкл Стрейн не сумнівався , що конгрес не допустить дефолту , який погрожував як мінімум повторенням кризи 2008 року.
" Точно ніхто не знає , але , найімовірніше , дефолт США призвів би до катастрофічних наслідків. Світова економіка, у тому числі російська , серйозно похитнулася б, тому що глобальна фінансова система заснована на тому факті , що казначейські облігації США - це актив , позбавлений від ризиків " , - сказав Стрейн , що раніше займався дослідженнями у Федеральному резервному банку Нью - Йорка.
Більшість американських ЗМІ вважають прийнятий в середу законопроект і запобігання дефолту перемогою президента. " Республіканці відступили " , " Втрата Джон Бейнер " , " Перемога Обами" - свідчать заголовки провідних видань.
Республіканці чекали від адміністрації політичних поступок в обмін на підняття боргового стелі і прийняття бюджету . Обама ж назвав неприпустимою вимогу " викупу " за виконання конгресом його зобов'язань. Президент висловив готовність обговорювати з конгресменами весь спектр питань , але після того , як вдасться відновити роботу держустанов і уникнути дефолту.
"Я готовий працювати з усіма - демократами і республіканцями , сенаторами і членами палати представників - над будь-якими ідеями , які сприятимуть зростанню економіки , створенню нових робочих місць , зміцненню середнього класу , допоможуть привести в порядок наші фінансові справи на довгострокову перспективу. Я ніколи не вважав , що у демократів є монополія на хороші ідеї " , - сказав Обама , виступаючи зі спеціальною заявою в середу ввечері.
Що стосується реформи охорони здоров'я , Білий дім неодноразово заявляв , що вона вже вступила в силу і не може бути скасована. Реалізація реформи, що передбачає придбання громадянами медичної страховки , почалася саме в жовтні. У США відсутня безкоштовну охорону здоров'я і нараховуються десятки мільйонів незастрахованих громадян , і мета реформи - поступово зобов'язати майже всіх американців придбати медстраховку . Республіканці заявляють , що їх виборці незадоволені майбутніми витратами .
Обама закликав конгрес прийняти бюджет і не підривати довіру до США
"Ми добре билися . Просто ми не перемогли" , - так ємко охарактеризував дії республіканців спікер палати представників Джон Бейнер .
Однак ряд його однопартійців не залишають надії скасувати реформу охорони здоров'я , закон про яку підписано главою держави і схвалений Верховним судом.
" Ця суперечка , ця сутичка продовжиться в майбутні місяці " , - заявив сенатор- республіканець з Техасу Тед Круз - можливий кандидат в президенти в 2016 році і непримиренний противник Obamacare .
Виконавча влада , тим часом , намагається повернути життя в звичне русло - за даними Білого дому , президент у найближчі години підпише схвалений конгресом законопроект , і держслужбовці можуть повернутися на роботу вже в четвер.