ЗМІ: Українців чекають масові звільнення і нова криза
Експерти і бізнесмени пророкують економіці помітне падіння
Україна входить в 2013 рік з черговим спадом економіки, який посилюється валютними ризиками. В умовах зниження попиту на продукцію підприємства стануть скорочувати штати, проте вже в середині наступного року ситуація може знову покращитися, пише Комерсант-Україна.
Видання підкреслює - щоб закріпити позитивний ефект від відновлення глобального попиту, українським властям все необхідно провести хоча б частину задекларованих реформ.
В уряді ж розраховують, що в 2013 році темпи зростання реального ВВП повернуться до рівня 3,4%. Згідно листопадового консенсус-прогнозом Мінекономрозвитку, незалежні експерти очікують зростання ВВП не вище 2,9%. Однак навіть такий прогноз грунтується на очікуванні відновлення співпраці України з Міжнародним валютним фондом.
Експерти також відзначають, що в найближчі місяці економічна ситуація залишиться дуже складною.
"У першій половині року нас чекають складнощі, пов'язані як з проблемами з обслуговування зовнішніх боргів, так і уповільненням проведення ключових реформ. Уряд ніяк не може зважитися підвищити тарифи на газ для населення, щоб відновити співпрацю з МВФ. До цього додається політичне неприйняття пенсійної реформи , її реалізація буде проходити набагато складніше, ніж зараз. Все це відбудеться на тлі збереження високого тиску на курс гривні, що також є причиною зниження припливу інвестицій в країну ", - стверджує виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Погіршення економічної ситуації змусить компанії скоротити штати, запевняють експерти.
"За підсумками 2012 бізнес отримає набагато менший прибуток, чим очікувалося. Для збереження рентабельності багато підприємств будуть змушені мінімізувати витрати, в тому числі шляхом скорочення персоналу. Очевидно, що ця тенденція продовжиться і в 2013 році", - прогнозує генеральний директор ІК Dragon Сapital Томаш Фіала.
Ключові рекомендації експертів влади залишаються незмінними: поліпшення інвестиційного клімату та підтримка галузей, орієнтованих на внутрішній ринок.
"Ці рекомендації вже набили оскому, але досі залишаються актуальними. Саме ці кроки можуть дати швидкий позитивний ефект, що особливо важливо в умовах кризи", - відзначає Устенко.
Однак навіть виконання цих умов не може нівелювати девальваційні ризики.
"Чим швидше пройде девальвація, тим краще. Нинішня економічна ситуація не настільки критична, як у 2008 році, тому можна обійтися ослабленням гривні на 10-15%. Такий крок не тільки підвищить конкурентоспроможність експорту і поверне в країну іноземні інвестиції, але й стане важливим економічним сигналом, що найгірше вже позаду ", - вважає керівник аналітичного департаменту SP Advisors Віталій Ваврищук.