Арештоване майно - від комп'ютерів до квартир - через аукціон може продаватися за ціною, нижче ринкової.
Аукціони з продажу арештованого та конфіскованого майна можуть з 1 січня 2014 р. стати віртуальними - Мін'юст підготував порядок продажу конфіскату через інтернет. Документ виставлено на сайті міністерства для обговорення, і очікується, що до осені він буде затверджений наказом. «Існуюча традиційна система не забезпечує вільний доступ усіх бажаючих брати участь в аукціонах, не виключає можливості застосування корупційних схем (з фіктивними покупцями, які працювали на заздалегідь призначеного організаторами переможця аукціону. - Авт.). Впровадження аукціонних торгів забезпечить вільний доступ громадян і юросіб до реалізації арештованого майна », - роз'яснив міністр юстиції Олександр Лавринович. Продаватися, як і зараз, буде все, крім землі: підприємства, окремі будинки, квартири, автомобілі, побутова техніка, меблі та носильні речі, конфісковані у громадян за рішенням суду.
ЯК КУПИТИ. Мін'юст відкриє сайт з інформацією: що, коли і за скільки продається. Там буде вказано місцезнаходження майна, його опис, фото, інші дані (наприклад, за яких обставин вилучена річ), стартова ціна, розмір гарантійного внеску (зазвичай це 5-10% стартової ціни). Для участі в електронних торгах необхідно зареєструватися, вказавши ПІБ, e-mail, телефон та ідентифікатор доступу до особистого кабінету, куди надходитиме інформація про торги. Подача заявки і оплата внеску завіряються електронним підписом (її можна отримати безкоштовно в управлінні Міндоходов за місцем проживання). Торги проходять в робочий день (з 10:00 до 18:00), піднімати ціну можна протягом години після отримання в робочий кабінет інформації про попередньої ціни. Якщо за годину з моменту відкриття продажу лот нікого не зацікавив, він знімається з продажу і виставляється тільки через місяць, але вже дешевше на 20%. Юристи нововведення підтримують, але за умови, що система реєстрації не буде давати збої. «У нас можуть виникнути технічні проблеми з реєстрацією або оплатою, особливо якщо учасників виявиться багато і сайт« впаде », - побоюється правознавець Василь Мірошниченко.
ЦІНИ. У Мін'юсті кажуть, що оцінювати майно будуть ліцензовані оцінювачі. «Вони орієнтуються на нижній ціновий межа аналогічного товару, - наприклад, квартири, - плюс 15% від цієї суми за праці організаторам. Тому з першої спроби навряд чи вдасться продати більшість лотів, а от після двох уцінок (за законом, лот може бути виставлений три рази, кожен раз його уцінюють на 20% від попередньої вартості, у результаті стартова ціна знижується приблизно на третину. - Авт. ) бажаючі напевно знайдуться », - говорить юрист агентства нерухомості Володимир Столітній.
ДОПУСТЯТЬ НЕ ВСІХ? Адвокат Тетяна Монтян побоюється, що самі ласі лоти все одно продадуть своїм, наприклад, заблокувавши людям з вулиці доступ для реєстрації або прийом від них заявок та внесення застави. «Адміністратору сайту це зробити можливо, причому довести, що це не технічний збій, а навмисні дії - нереально», - роз'яснив нам IT-фахівець Олександр.
Куплять машини і техніку
Експерти кажуть, що самими затребуваними на інтернет-аукціонах будуть автомобілі, побутова техніка та комп'ютерна техніка, якщо ціни на них виявляться нижче, ніж на сайтах оголошень про продаж. А ось дешеву конфісковану квартиру купувати ризиковано, вважає Володимир Столітній: «Втративши житло напевно буде судитися. Нерідкі випадки, коли суд вставав на бік колишнього господаря, тоді купив напевно теж треба буде подавати до суду, щоб повернути гроші ». На думку Василя Мірошниченка, навряд чи вдасться продати через аукціони вживану меблі та носильні речі. Але за законом, тричі оголосивши торги, незатребувані неліквіди можна передати дитячим будинкам або будинкам престарілих.