Бізнесмен самовільно перегородив водойму дамбою і викопав дренажні траншеї, щоб зробити прохід до моря
Власник готелів у селищі Приморському (поруч з Феодосією) губить озеро з лікувальною гряззю Аджиголь. Бізнесмен самовільно перегородив його дамбою і викопав дренажні траншеї, щоб був прохід до моря. Громадськість та екологи б'ють на сполох: цілюща ропа пішов, лікувальна грязь висихає.
Апеляційний суд Криму вже зобов'язав росіянина Владіміра Ярмоленка знести греблю, відшкодувати збитки і повернути озеро в первинний стан. «На нього покладені зобов'язання, яких він не виконує, - пояснює юрист виконкому Приморського селищної ради Алла Белянская. - Оскільки він громадянин РФ, наше законодавство його спонукати практично безсило. Для примусового виконання судового рішення відділ виконавчої служби Феодосії направив до компетентного суду РФ виконавчий лист. Чекаємо відповіді ».
Збиток, який росіянин завдав природу Криму, оцінений всього в 12 тисяч гривень, проте ще в радянський час вчені з'ясували, що бруду Аджигол цілющі. Відомий факт вивезення цих грязей до Німеччини. У період німецької окупації Гітлер особисто наказав лікувати ними поранених.
«Озеро досі не втратило лікувальних властивостей, - каже керівник громадської екологічної організації« Мама-86-Феодосія »Антоніна Ковальчук. - У лабораторію Сакської гідрогеологічної режимно-експлуатаційної станції ми направили проби донного мулу і ропи, аналіз підтвердив, що озеро живе ».
Фахівці стверджують: знести дамбу потрібно не тільки для того, щоб врятувати озеро і майже 70 тис. тонн грязей, а й щоб уберегти людей від отруєнь: «Ставки, створені Ярмоленко як рибогосподарські, небезпечні, - пояснює еколог Мар'яна Лук'янова. - У них оселилися синьо-зелені водорості, вода «цвіте». Риба з такої водойми викликає захворювання серцево-судинної та імунної системи, печінки, нирок ».
Але ні попередження вчених, ні рішення суду не змусять Володимира Ярмоленко знищити дамбу: «Розумним людям пояснювати нічого не треба, а екологам - марно, - заявив він« Сьогодні ». - Мене підтримує 90% місцевих і всі відпочиваючі. Ніхто не змусить мене її знести. Я проти народу не піду ».
«ОЗЕРА СТАЮТЬ відхожим місцем»
За словами глава КРО «Екологія та світ» Віктора Тарасенка, колись в Криму озер з цілющою гряззю було близько п'ятдесяти, а сьогодні навряд чи набереться з десяток. «Ці об'єкти забруднюються, забиваються лайном, - спересердя каже вчений. - На Аджиголь можна було б відкрити реабілітаційний центр, що найкращим чином позначилося б на розвитку Феодосії ... Так ні! Вирішено ловити рибу, вирішено знищити. Дії російського бізнесмена Ярмоленко - кричуще хамство. Ця людина абсолютно ні на що не реагує, до нього не можна вжити владу: є судове рішення, є припис негайно відновити все як було, але законом вона не кориться. Піратство якесь ».
У ЧОМУ ЦІННІСТЬ озера Аджіголь
Протяжність озера по довгій осі - 1200-1400 м, у поперечнику - від 600 м на заході до 300 м на сході. За своїми фізичними властивостями і хімічним складом бруду Аджигол майже аналогічні сакским. До їх складу входять мінеральні речовини, вода з розчиненими у ній солями і органічні речовини - продукти розкладання рослинного і тваринного походження. У невеликих кількостях - бром, фтор, йод, кобальт, золото, уран, радій, торій, актиній, що пеніцілліноподобние і гормоноподбние вещества.
Крім того, активні речовини, які виділяються одноклітинними найпростішими організмами в момент їх переходу від життя до смерті. Під час грязьовий процедури вони стимулюють організм хворого. І зовсім не створюють умов життєдіяльності гноєтворних і анаеробних мікробів. Така бруд безпечна навіть тоді, коли накладається на відкриту рану. Склад і властивості Аджигольський грязей стійкі в часі.