Вирішення проблеми з держбюджетом США може затягнутися, вважає експерт
Президент США Барак Обама підписав закон про відновлення фінансування держустанов і підвищення ліміту держборгу , прийнятий раніше палатою представників конгресу США .
Короткостроковий бюджетний компроміс допоможе країні уникнути потенційного дефолту і відкласти дебати по бюджету на найближче майбутнє.
Протистояння республіканців і демократів знаходиться в гострій фазі , довгострокове рішення проблеми з держбюджетом США не вигідно ні одним , ні іншим , швидше за все вирішення питання затягнеться , а взаємний шантаж сторін продовжиться , вважає завідувач відділом ІСЕМВ РАН , професор МДІМВ ( У) МЗС Росії , експерт РСМД Сергій Афонцев .
Експерт також звернув увагу на небезпеку можливого зниження рейтингів США , у зв'язку з чим американські фінансові папери і валюта можуть втратити світове лідерство .
Взаємний шантаж продовжиться , подробней можна дізнатися на сайті newsnet.com.ua .
Сенат і палата представників конгресу США після довгого протистояння прийняли в середу ввечері компромісний законопроект, що передбачає тимчасове відновлення фінансування держустанов і підвищення ліміту держборгу , щоб запобігти перший в історії країни дефолт.
Голосування завершилося менш ніж за дві години до настання 17 жовтня - дня , коли , за даними мінфіну США , в американській казні могло не залишитися коштів на виконання зовнішніх зобов'язань.
На думку Афонцева , ситуація розвивається за передбачуваним сценарієм .
"Домовленості досягаються за п'ять хвилин до півночі , і домовленості тільки тимчасові , так що ніщо не вказує на те , що ця модель буде змінена " , - сказав експерт. " Протистояння дуже серйозне і претензії республіканців до Обами нікуди не поділися , просто обидві сторони розуміють , що досягати різке загострення боргових проблем не треба" , - додав він , підкреслюючи , що " взаємний шантаж продовжиться" .
" Кожна з протиборчих сторін розуміє , що зриву в прірву допустити не можна , проте вони також розуміють , що чим ближче до неї відбуваються протиборства , тим більше шансів домогтися поступок від противника. Тому нікому політично невигідний компроміс , який остаточно віддаляв б Америку від прірви " , - зауважив експерт.
Він також зазначив , що не вірить у досягнення довгострокових домовленостей у найближчому майбутньому. "Поки що це зіткнення ( республіканців і демократів) в гострій фазі , і я не бачу якихось фактів , які дали б підставу чітко сказати , коли це скінчиться ... Це може тривати до Нового року , а потім ще до березня. Який - то більш менш прийнятний компроміс може бути досягнутий до кінця грудня " , - сказав Афонцев .
Зниження рейтингів небезпечно для США
Розбіжності між республіканцями і демократами , через яких держбюджет США не могли прийняти більше двох тижнів з початку нового фінансового року , а також той факт , що досягнутий в середу компроміс носить тимчасовий характер , негативно впливають на економічну ситуацію в Вашингтоні, вважає експерт.
" Втрати дуже великі , невизначеність дуже велика , сигнал від Fitch дуже серйозний" , - сказав він.
На початку жовтня міжнародне рейтингове агентство Fitch заявило , що процедура перегляду рейтингу може бути запущена , якщо уряд США своєчасно не підвищить стелю з держборгу до того, як виснажаться грошові запаси у міністерства фінансів . У середу Fitch поставило суверенний рейтинг США на перегляд , з "негативним " прогнозом.
"Якщо ми говоримо про те , що зростає ризик перегляду кредитного рейтингу і ростуть побоювання інвесторів , ми також можемо говорити про те , що для американського уряду може зрости вартість обслуговування боргу . Якщо вартість обслуговування виросте , це означає , що ситуація з борговою проблемою США ще сильніше загостриться . Ця така спіраль розкручування , яка насправді дуже небезпечна " , - зазначив Афонцев .
Американські папери і валюта втратять лідерство
" Довіра на світових ринках підривається , ніхто не знає , який крок в черговий раз зроблять конгресмени , наприклад , через місяць ... Американські політики роблять все , щоб підвищити рівень невизначеності щодо американської економіки і щодо світової економіки , і це дуже деструктивна стратегія поведінки " , - вважає експерт.
" Це балансування на межі зривів світової фінансової системи , це дуже серйозно підриває сили відновлення світової економіки" , - додав він.
У зв'язку з цим основні фінансові гравці будуть змінювати свою стратегію щодо американських активів, зокрема використання американської валюти , вважає експерт. " Умовно кажучи, те , що відбувається зараз в Азії - поступовий перехід на використання альтернативної валюти в обслуговуванні зовнішньої торгівлі - буде продовжуватися і інтенсифікуватиметься " , - пояснив Афонцев .
За його словами , у інвесторів , які хочуть тримати в портфелі тільки абсолютно надійні папери , тепер " виникає питання , як перебалансувати портфель , що на додаток до американського вмісту треба додати" .
Повертаючись до самої проблеми , через яку США загрожують описані наслідки , експерт зазначив , що " якщо зараз це протистояння затягнеться , та ще і Fitch знизить рейтинги , то це буде потрясіння для будь-яких ринків . Це буде удар і по Америці , і по Росії , і по кому завгодно ".