Рідкоземельні Метали: джерело успіху Apple
Акції Apple злітають у ціні до небувалих висот. Ринкова капіталізація склала, за останніми звітами компанії, $ 700 млрд. Що ж може піти не так в цьому ідеальному для Apple світі? Інвестиційний аналітичний портал Seeking Alpha в особі автора Бена Крамера-Міллера провів дослідження у зв'язку з цим питанням. Є думка, що компанія з Купертино в майбутньому може виявитися вкрай вразливою перед конкурентами, що виробляють більш дешеві смартфони, комп'ютери і планшети.
Сам автор вивчає інвестування в цінні метали, і не так давно він дізнався про раніше невідомому факторі ризику для виробника iPhone. Самі смартфони, виявляється, виробляються з використанням невеликої кількості, але широкого спектру різних рідкісноземельних металів (РЗМ). Серед них - ітрій, лантан, церій, празеодим, неодим, гадоліній, европий, тербий і діспрозій.
Ризик у цьому контексті полягає ось у чому. Компанія Apple просто не зможе виробляти свої iPhone, якщо з якоїсь причини Китай заборонить експорт видобуваються на його території РЗМ. Адже інші постачальники навряд чи зможуть задовольнити запити і потреби Apple в потрібних елементах.
Мета Бена Крамера-Міллера - показати у своєму дослідженні, що РЗМ дійсно важливі для виробництва iPhone. Спроба заміщення їх може виявитися збитковою ініціативою, на реалізацію якої потрібно дуже багато часу. А в самому гіршому випадку вона просто виявиться неможливою, якщо враховувати унікальні особливості цих металів. Китай контролює експорт цих РЗМ, і останнім часом активно намагається обмежити їх вивезення в країни, де розташовуються партнери Apple з виробництва компонентів.
Що ж робить РЗМ такими необхідними для Apple? Виявляється, всі вищеперелічені метали можна знайти мало не в кожній деталі iPhone.
Кольоровий дисплей. Ітрій, лантан, празеодим, європій, гадоліній, тербій і діспрозій незамінні у виробництві кольорового дисплея. Приміром, аналогів немає у тербію (зелене люминесцирующий речовина) і у європію (червоне люминесцирующий речовина).
Шліфоване скло. Всім iPhone необхідно шліфоване скло. Але потрібні для цього метали, лантан, церій і празеодим.
Електронні схеми. Лантан, празеодим, неодим, гадоліній і діспрозій потрібні якраз для їх виробництва. Так, в схемах використовуються магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору з дуже невеликим вмістом диспрозия і іноді тербію. Діспрозій потрібен магніту для збереження його магнітних властивостей при високих температурах і для забезпечення стабільності в роботі при повторюваних циклах нагрівання та охолодження. Такі магніти не є обов'язковим компонентом в смартфонах Apple, але без них iPhone був би більш громіздким і менш продуктивним.
Динаміки. Комбінація РЗМ в комплектуючих динаміків подібна: празеодим, неодим, гадоліній, тербій і діспрозій. У даному випадку використовуються вже згадані магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору. Сплав дозволяє зробити такий магніт компактним за розміром, а діспрозій і тербий допоможуть йому працювати при високих температурах.
Механізм вібрації. Тут абсолютно та ж історія з неодимом, тербием і диспрозия, які задіяні в мініатюрних магнітах.
Таким чином в iPhone є п'ять компонентів, яким необхідні РЗМ в тій чи іншій формі і комбінації. Причому, в чотирьох з п'яти цих прикладів застосовується хоча б один метал, який добувають тільки в Китаї.
Само собою, не будь у Apple можливості застосовувати у виробництві iPhone певних РЗМ, смартфон, звичайно, виходив би і без використання їх у тих чи інших компонентах. Але його продуктивність і якість роботи суттєво відрізнялися б від сьогоднішніх, і це не довелося б до душі користувачам. Ось що б представляв би собою iPhone без необхідних металів у складі його деталей:
Європій. Без европия iPhone не міг би якісно відображати червоний колір. Звичайно, у світі є проблеми і гірше, але для Apple завжди були важливі якість і естетична складова її продуктів. Відповідно, подібна ситуація виявилася б неприйнятною для виробника.
Неодим. Неодим використовується в магнітах. Їх можна було б замінити магнітами зі сплаву самарію та кобальту, але ці магніти більше за розміром, менш продуктивні і не працюють при високих температурах, як магніти зі сплаву неодиму, заліза і бору, і особливо, якщо в складі останніх ще є діспрозій або тербий. Іншими словами, без неодиму iPhone був би більш громіздким і менш продуктивним.
Діспрозій. Цей елемент необхідний для стабілізації коерцитивної сили в магнітах зі сплаву неодиму, заліза і бору. І хоча діспрозій використовується тут в дуже малих пропорціях (до 3%), його відсутність зажадає використання iPhone в умовах більш стабільних, невисоких температур. Нарешті, без диспрозия швидкість обробки даних збільшиться, а продуктивність смартфона скоротиться.
Тербий. Цей метал відповідає за правильне відтворення зеленого кольору, а також застосовується у вигляді додаткового елемента в магнітах зі сплаву неодиму, заліза і бору. Його також потрібно вкрай мало (до 0,5%), однак і цієї кількості речовини достатньо для збільшення коерцитивної сили і потужності магніту.
То чи можна виробляти iPhone без використання РЗМ? Безсумнівно, можна. Однак без потрібних металів у складі його компонентів смартфон від Apple не зможе коректно відображати базові кольори, буде важчим і повільним.
Але як же щодо заміни? Apple має в своєму арсеналі не тільки унікальні розробки і революційні ідеї, але й чимало прогресивних умів у команді. Та й у фінансовому плані її не можна назвати нужденної, на розробки і дослідження в Apple не скупляться. Так чому ж виробник iPhone досі не придумав, чим йому замінити такі рідкісні метали?
Виявляється, питання заміни вже давно і детально вивчається. Теоретично, заміну можна знайти практично будь-якому металу. Але ось відповідність якостей і особливостей далеко не завжди виявляється підходящим. У підсумку доводиться чимось жертвувати: збільшувати витрати або розмір самого продукту, або ж відмовлятися від частки його продуктивності і функціональності. Письменник Т.Є.
Грідел у своїй книзі «On the Materials Basis of Modern Society» якраз обговорює це питання. На його думку, замінити РЗЕ, використовувані в iPhone, без зниження ефективності його роботи, не вдасться нічим. У першу чергу мова йде про диспрозия та Європи.
На сьогоднішній день виробництво РЗМ контролюється Китаєм і домінування Китаю на ринку РЗМ - не випадковість і не справа одного року. Китай прийшов до свого поточному положенню в цій сфері за довгі десятиліття. У країні зараз дуже добре розвинена не тільки власне видобуток цих рідкісних металів. Всі ці роки китайські вчені вели дослідження в даній області, і інтелектуальна спадщина в ній також величезне.
На відміну від Китаю на Заході видобуток і вивчення РЗМ в принципі не розвинені.
Так, Дослідницький інститут рідкоземельних металів у Баотоу, Китай, працює з 1963 року. У США подібних інститутів не існує взагалі. Варто знати, що Китай не тільки видобуває понад 90% всіх РЗМ у світі, і майже 100% таких особливо рідкісних металів начебто диспрозия і тербію. Китайці придумали ефективну технологію отримання цих металів в чистому вигляді з видобутої руди. Процес очищення, придуманий в Китаї, настільки просунутий, що жодна країна в світі поки ще не здатна повторити його. Це також важливо для Apple, яка використовує лише найчистіші метали в своїх продуктах.
Китай експортує і готові продукти, вироблені з РЗМ. На справжній момент Китаю вигідно експортувати видобуваються на їх території метали. Адже поки що пропозиція перевищує попит. Імовірність того, то попит все ж таки перевищить пропозицію, може змусити Китай змінити політику в торгівлі РЗМ, особливо на ринку, який знаходиться під його контролем (зокрема, це ринок з продажу диспрозия, 99,4% якого належить Піднебесної).
У подібній ситуації постачальники комплектуючих для Apple за межами Китаю можуть опинитися в складній ситуації. Вони ризикують позбутися можливості виробляти потрібні компоненти із застосуванням відповідних РЗМ, таких як діспрозій, тербий і европий. І може здатися, що саме їх бізнес опиниться під загрозою, виріши уряд Китаю припинити експорт РЗЕ. Але ситуація ця більш багатогранна і складна, адже при такому розкладі ризики є і для Apple. Уявіть: для виробництва одного єдиного iPhone компанії з Купертіно потрібні компоненти від багатьох її партнерів-постачальників. Якщо хоч хтось із цих постачальників не зможе купити потрібні йому метали для виробництва того або іншого компонента і не поставить це єдиний компонент для iPhone, смартфон просто не вийде в продаж. А на тлі того, що дві треті всіх прибутків Apple отримує від продажів iPhone, можна лише уявити, якої шкоди подібна ситуація завдасть і самому виробнику, і його акціонерам. Проблему можна буде дозволити, наприклад, передавши виробництво необхідного компонента який-небудь китайської компанії або перенісши бізнес одного з постачальників в Китай. Але на це підуть місяці, протягом яких виробництво iPhone просто буде паралізовано, і справа буде навіть не в сумах грошей, які Apple буде готова заплатити, щоб вирішити питання скоріше.
Звичайно, подібні питання стоять перед будь-якої компанії, так чи інакше пов'язаної з споживанням РЗМ - і Intel, і HP, і Tesla, але приклад Apple - найбільш показовий, оскільки ця компанія на сьогоднішній момент є найдорожчою в світі, і, не дивлячись на це, піддана ризикам, пов'язаним з поставками таких необхідних у виробництві матеріалів, як РЗМ.
Стати власником такого перспективного для інвестування активу, як РЗМ, без якого не обхобітся ні обно сучасне виробництво, ви можете навіть сьогодні.
Global Metal Group - французька компанія, великий інвестор в рідкоземельні метали, з офісами в Парижі, Брюсселі, Відні, Сіднеї та Дубаї, що пропонує приватним інвесторам ефективні шляхи вкладення в РЗМ з гарантованим збереженням початкового капіталовкладення. Більш докладно ознайомитися з ринком рідкоземельних металів, а також придбати інвестиційний пакет ви можете на сайті компанії Global Metal Group http://www.globalmetalbroker.com/ru/