Коли виникає прострочення заборгованості за позикою, банківська установа спочатку нагадує боржнику що така заборгованість існує телефонними дзвінками і відправляє лист. Якщо позичальник не гасить кредит, не з'являється в банку для оформлення додаткової угоди для реструктуризації кредиту, банк звертається до суду.
Далі більш детально про ці питання розповідають кредитні фахівці мікрофінансової організації Глобал Кредит.
досудовий розгляд
Банку дозволено:
Нагадувати боржника про непогашений кредит: направляти на адресу його реєстрації листи, дзвонити і відправляти СМС на його номер
Вести роз'яснювальну роботу про те, чим загрожує несплата за кредитом
Приїжджати до позичальника додому або на роботу, щоб вручити повідомлення про борг
Рекомендувати комфортні графіки погашення кредиту, відстрочення платежу, списання певної суми простроченої заборгованості та відсотків якщо позичальник відновить платежі
Якщо позичальник продовжує ігнорувати дії банківських співробітників, банк має право звернутися до суду із заявою на неплатника.
Банк має право сам вирішити, коли краще звернеться до суду: в деяких банківських установах варто ліміт на досягнення певного терміну прострочення кредиту (наприклад, після того як строк не оплати перевищить 90 днів, кредит починає вважатися проблемним), деякі банки встановлюють ліміт за розміром - 10 000 - 20 000 гривень.
За Законом України «Про захист прав споживачів» банкам не можна:
Надавати неправдиву інформацію про те що чекає неплатника якщо він не погасить кредит.
Проводити вилучення матеріальних цінностей у боржника не маючи на це його згоди або без дозволу суду.
Розміщувати на конверті з поштовими повідомленнями будь-яку інформацію, що стосується несплати по кредиту.
Примушувати до стягнення будь-якої суми, яка не вказана в договорі при оформленні позики.
Цікавитися без згоди боржника даними про його фінансовий стан у третіх осіб, які пов'язані з боржником особистими, сімейними, діловими та іншими відносинами.
Вимагати сплатити заборгованість, термін давності якої закінчився.
судовий розгляд
Якщо врегулювати проблему з банком не вийшло, тіло кредиту і відсотки не гасяться, то потрібно чекати подачі заяви в суд банком для стягнення боргу.
Під час судового розгляду радимо зосередиться на:
Розрахунку боргу, пені, штрафи і нарахуванні відсотків. Потрібно проконтролювати, чи правильно в банку зробили розрахунок.
Штрафні санкції. За ст. 18 ЗУ «Про захист прав споживачів» умови за договором є несправедливими, якщо розмір штрафу більше 50% від суми кредиту. А по ст. 233 ЦКУ, якщо розмір штрафу занадто великий порівняно зі збитками яких зазнав кредитор, суд в праві знизити штрафні санкції.
Судове рішення отримано
Після судового рішення, боржник і кредитор мають право оскаржити його подавши апеляцію. Постанова апеляційного суду підлягає виконанню, в разі коли позичальник не виконує його, банк має право передати його в виконавчу службу. Протягом 3-х днів держ. виконавець запускає виконавче провадження для стягнення заборгованості поставивши до відома про це позичальника, який на протязі 7 днів може в добровільному порядку закрити свій борг (ст.25 ЗУ "Про виконавче провадження").
Після того як закінчиться тижневий термін, держ. виконавець повинен приступити стягненню заборгованості з примусу.
Першочергово стягненню підлягають офіційні надходження позичальника, але сума не повинна бути більше 20% від надходжень до повного розрахунку.
Якщо у позичальника немає грошей, стягнення проводиться з рухомого, а потім і нерухомого майна. Але це вкрай складний процес. Зазвичай, виконавче провадження починається тим, що держ. виконавець є на місце прописки неплатника, робить опис і накладає арешт на майно. Але з іншого боку, Конституцією гарантується недоторканність житла. Потрапити в житло, оглянути там все або обшукати можна лише маючи постанову суду. І держ. виконавець має можливість провести опис майна неплатника тільки в тому випадку, якщо він дозволить йому зайти в свою квартиру.
У Додатку Закону України "Про виконавче провадження" перераховано майно, яке не може бути стягнуто:
1. Предмети і речі, які перебувають в домашньому побуті, потрібні неплатнику і особам, які перебувають на його утриманні:
• одяг - при підрахунку на кожну людину: 1 літнє або осіннє пальто, 1 зимове пальто, 1 один зимовий костюм, 1 річний костюм, головні убори по одній штуці для кожного сезону. У жінок заборонено описувати і інший одяг, яка має ступінь зношеності більше 50 відсотків;
• взуття - 1 пара річної, 1 пара осінньої, 1 пара зимового взуття, і та яка має ступінь зношеності більше 50 відсотків;
• білизна - 2 зміни для кожної особи;
• постіль (подушки, матраци, 2 простирадла, 2 наволочки, 1 ковдру) і 2 рушники для кожної особи;
• посуд для кухні;
• 1 холодильник;
• меблі - ліжко і стілець для кожного мешканця, 1 стол, 1 шафа;
• в
се речі дітей;
2. Продукти, які потрібні для особистого споживання неплатнику, а також його сім'ї та особам, які перебувають під його опікою, - при розрахунку на 3 міс.
3. Паливо, потрібне неплатнику, а також його сім'ї та особам, які перебувають під його опікою, - для того, щоб готувати їжу і опалювати будинок протягом півроку.
4. 1 корова, а якщо її немає - 1 телиця; при відсутності телиці і корови - 1 коза, 1 вівця або 1 свиня для тих, хто займається сільським господарством.
5. Корми для худоби, які заборонено вилучати в кількості, необхідній для того, щоб годувати худобу до початку його вигону на пасовища або до того як почне збиратися новий корм.
6. Насіння, які потрібні боржникові та особам, які перебувають на його утриманні для чергової посадки (навесні і восени) і ще незібраний урожай для тих, хто займається сільським господарством (крім тих ділянок землі, які підлягають стягненню).
7. Інструменти, які потрібні боржникові та особам, які перебувають на його утриманні для особистих професійних занять (наприклад швейні інструменти або музичні та ін).
Джерело: МФО Глобал кредит - Взяти кредит онлайн в Україні