Малий бізнес активно скорочує штати
Все менше українців працюють на підприємствах малого бізнесу та у фізичних осіб-підприємців. За 2011 рік кількість зайнятих працівників сумарно скоротилося більш ніж на 0,5 млн, пише Комерсант-Україна з посиланням на офіційну статистику.
За рік кількість зайнятих працівників у фізосіб-СПД зменшилося на 443 тис. - до 2,37 млн, а на малих підприємствах (підприємства зі штатом не більше 50 осіб та річним обсягом реалізації не вище 70 млн грн) - на 75 тис., до 2070000 чоловік.
Голова Державної служби з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва Михайло Бродський неодноразово заявляв, що таке зниження показників малого бізнесу пояснюється відмовою від податкових мінімізацій великих компаній, які раніше "дробили" бізнес з метою зменшення податкових платежів. Дійсно, малі підприємства скоротили виручку в таких сферах, як оптова і роздрібна торгівля, нерухомість і інжиніринг.
"Ситуація з малим бізнесом залишається несприятливою, проте до краху поки далеко. Враховуючи, що в 2012 році малий бізнес суттєво збільшив обсяг податкових платежів, виходить, що зниження числа зайнятих на малих підприємствах у 2011 році стало лише наслідком відмови від схем мінімізації", - зазначає директор Інституту власності і свободи Дмитро Ляпін.
У 2011 році також змінилася і галузева структура роботи малого бізнесу. З 60,3% до 57,7% знизилася частка малого бізнесу, який займається торгівлею. Зросла частка компаній, що займаються сільським господарством (з 3,6% до 5,1%), промисловим виробництвом (з 9,1% до 9,8%).
На думку колишньої глави Держкомпідприємництва Олександри Кужель, такі зміни стали реакцією бізнесу на зниження платоспроможності населення.
При цьому середня зарплата українців, зайнятих у малому бізнесі, за підсумками минулого року склала всього 1520 грн. Це набагато менше середньої зарплати по країні: середньомісячна зарплата в 2011 році становила 2633 грн. Проте в 2011 році зарплати в малому бізнесі виросли на 22,1%, що більше, ніж роком раніше - 12,1%.