ua en ru

Уряд знищує Казначейство

На цьому тижні молоді реформатори хочуть зробити справжній прорив "покращення" і ліквідувати головний спадок Тимошенко-Ющенко - державну казначейську систему.

Ця система, яка створювалася в кінці 1990-х зусиллями прем'єра Віктора Ющенка і глави бюджетного комітету Юлії Тимошенко, тримається на базовому принципі: витрати бюджетної установи визначаються бюджетом і не можуть перевищувати доходів цієї установи.

Це працювало так. Наприклад, депутати Івано-Франківської міськради затвердили бюджет на наступний рік, в якому передбачено 1 млн грн на ремонт доріг.

Міськвиконком може цей мільйон витратити на ремонт доріг за умови, що відповідні гроші є на рахунку міськради.

До слова, ця примітивна і проста схема уперше була застосована в Британському парламенті ще в 17 столітті.

Як багато прості речі, вона виявилася по-своєму геніальна, тому що не дозволяє допускати багатьох проблем, які тягне за собою життя "не по кишені".

Однак останні кілька місяців уряд планомірно зживає винайдений в Британії принцип.

З одного боку, багато розпорядники бюджетних коштів, як правило, міста, не можуть здійснювати витрати в межах затверджених бюджетів навіть за наявності коштів. Казначейство, порушуючи всі закони і правила, блокує ці транзакції. Про це прямо заявляють мери міст, навіть лояльні до влади.

З іншого боку, ряд бюджетних організацій здійснюють багатомільярдні витрати, не передбачені бюджетом або їх власної кошторисом.

Наприклад, тільки в найближчий вівторок парламент затвердить свій кошторис на поточний рік. Це означає, що всі капітальні витрати Верховної ради, здійснені з 1 січня по 1 липня 2013 року, починаючи від закупівлі меблів і закінчуючи друкуванням книг, - поза законом.

Також в понеділок стало відомо, що НБУ витратив на покупку меблів близько півтора мільйонів гривень. Закладалася ця сума в план відомства?

Поза законом і всі капітальні витрати "Нафтогазу", тому що фінплан цієї організації на 2013 рік і раніше не затверджений.

Не прийнята Радою і бюджетна резолюція на 2014 рік, хоча згідно з Бюджетним кодексом це мало статися до середини червня.

Не дотримано ритуал презентації Послання президента.

Цей документ, як і супроводжуючий його спіч гаранта, покликаний визначити пріоритети у бюджетній та фінансовій політиці, та і в цілому - надихнути депутатів і уряд на плідну роботу як мінімум до кінця року.

Узаконити частина цих непорозумінь депутати мають намір на цьому тижні, в черговий раз із спробою прийняти пакет законів про казначейських векселях.

Після їх підписання президентом бюджетні установи зможуть здійснювати витрати, не передбачені їхніми кошторисами, навіть без наявності необхідних коштів на рахунку. Розраховуватися чиновники будуть казначейськими векселями.

Як саме це відбуватиметься - невідомо. Проект відповідного закону дає урядовцям таке право, але не описує процедуру - вона буде визначена окремими постановами уряду.

Планується реалізувати наступну схему. Наприклад, Держуправлінню справами (ДУС. - укр.) Для покупки чергового вертольота не доведеться вносити зміни до держбюджету - покупку можна буде оплатити казначейським векселем.

За допомогою цих цінних паперів можна також оновити автопарк парламенту або купити нову партію масажних крісел для членів уряду.

Колишні чиновники і депутати віку постарше младореформаторів відзначають, що багато представників діючої влади були занадто молоді, щоб пам'ятати, ніж подібні фокуси закінчилися на початку 1990 років.

Тоді держава також направо і наліво роздавав держгарантії, і всі видані кредити виявилися безповоротними. Тоді держава також розраховувалося за своїми зобов'язаннями векселями, що призвело до кризи неплатежів і гіперінфляції.

"Старі донецькі" укупі з олігархами пручаються як можуть, усвідомлюючи, що руйнування казначейської системи втягне країну в жорстку кризу.

Однак цей страх бореться з не менш сильною емоцією - жадібністю, з бажанням заробити багато грошей на роботі з векселями. Якраз зараз йде торг "молоді" і "старих". Останні хочуть, щоб їх або допустили до ринку переведення в готівку векселів, або призначали їм не надто великий дисконт.

Яка з двох емоцій - страх або жадібність - переважить, стане ясно в четвер увечері, коли буде голосуватися законопроект Валерія Омельченка № 2290а.

За даними джерел ЕП, віце-прем'єр Сергій Арбузов наполягає, щоб депутати проголосували за цей законопроект без дискусій і остаточно.

Завдяки грошовому ресурсу і лобістський вплив секретаря РНБО Андрія Клюєва, який віднедавна "працевлаштувався" у Арбузова "вирішувачів питань у парламенті", це бажання здається цілком здійсненним.

Якщо ж проект в черговий раз провалять, депутатам доведеться здавати квитки і забути про відпустку ще на тиждень. Дедлайн щодо вирішення цього питання - 9 липня, коли президенту Віктору Януковичу виповниться 63 роки.

Якщо до того часу депутати не підтримають пріоритетні для них три проекти по векселях і прийнятий у першому читанні закон про трансфертом ціноутворенні, президент буде незадоволений. Може статися, що обидві ініціативи "поховають".

Або, що теж ймовірно, когось не запросять на день народження "Папи" - з усіма витікаючими наслідками.