Опозиція буде стежити за регіоналами, а в Партії Регіонів хочуть вигнати прогульників.
Правила гри в парламенті змінилися: голосувати за інших буде непросто. Нагадаємо, тепер, якщо депутат письмово не зареєструвався перед початком засідання, його картка не зможе брати участь у голосуванні. Для тих, хто запізнився передбачили «люфт» - депутат зможе підійти до спікера, підтвердити свою присутність, і тоді його картку розблокують. Якщо помітять, що проголосувала картка відсутнього нардепа, прийняті закону скасують. Ми запитали депутатів, наскільки ефективною вони вважають таку систему голосування.
За словами заступника голови фракції ПР Михайла Чечетова, особливих змін не відбулося: «Опозиція сама підняла ручки і відмовилася майже від всіх своїх вимог. А Тягнибок ще й повторив мою фразу: «Оцініть красу гри». Але насправді вийшли вони із ситуації некрасиво. Ми знову розвели їх, як кошенят. Ви ж розумієте, санкцій за голосування в стилі «піаніно» майже немає. Так, картку того, за кого проголосували, заблокують, і питання переголосують. А той, хто буде голосувати за іншого, взагалі ніякого покарання не понесе. А приймати закони ми все одно зможемо, навіть якщо у нас буде 20 чоловік відсутнім з більшості в 255 осіб, то у нас все одно залишиться 226 голосів ».
У «Свободі» припускають, що нові правила можна буде обійти. «Якщо ви маєте справу з шулерами, вони завжди знайдуть спосіб обдурити систему. Тут потрібно міняти політичну культуру: ми, наприклад, збираємося після кожного засідання пояснювати, чому у нас були відсутні депутати, - говорить свободівець Юрій Сиротюк. - Однак головне, що зробили: імена відсутніх у залі оголошуються, і картки їх не голосують ». Можливості затягнути розгляд якогось питання, постійно звинувачуючи іншу сторону в «піаніно» голосуванні, немає, запевняє Сиротюк: «Адже потрібно буде чітко оголосити, хто за кого голосує, - голослівно звинувачувати не вийде. Крім того, якщо людина віддав свою картку, щоб за нього проголосували, його зможуть позбавити можливості відвідувати кілька засідань ».
Нові правила складно назвати ідеальними, вважає і ударовец Павло Розенко: «Ця система все ж дозволяє голосувати за іншого, тому варто почекати введення нової електронної системи голосування. Але добре, що добилися хоч такого механізму. Причому нам же не потрібно стежити за своїми: тільки за ПР. І термінів немає: можна і 15 хвилин перевіряти, чиї картки голосували, і довше, а потім оголосити, що голосування недійсне ».
ХТО ПОСТРАЖДАЄ. Бажання покарати депутатів за «піаніно» може зіграти проти самої опозиції: ПР тепер наполягає на тому, що прогульників потрібно позбавляти мандатів - якщо людина тричі поспіль без поважних причин не був присутній на засіданні, він повинен бути звільнений. «Ви самі подивіться, коли оголошували відсутніх, да, у нас не було 40 чоловік, але це з 208-ми, тобто відсотків 20. А у «Батьківщини» з 99 осіб не було 40 депутатів у залі, у УДАРу - 15 осіб, - говорить Чечетов. - Ми винесемо це питання (про позбавлення мандатів за прогули й блокування трибуни) в зал, будемо вести дискусію, і люди самі побачать, хто проти того, щоб навести порядок ».
Розенко ж вважає - подібна міра навпаки вдарить по ПР: «У них є багато законопроектів, які вони хочуть провести. Тому це скоріше їх проблема, як забезпечити голосування персонально ». Питання дисципліни дійсно загострився всередині ПР, визнає Чечетов: «Ми запропонували всім, без персоналій, хто поєднує свою депутатську діяльність з бізнесом, вирішити, що для них важливіше: якщо вони встигають вирішувати свої справи, не прогулюючи Раду, добре. Якщо ж ні, вони повинні відмовитися від мандата ».
ТЮРЬМА І ВІДСТАВКА ЗА ГОЛОС. У багатьох країнах персональне голосування обов'язково: там карають як тих, хто голосував за іншого, так і самих прогульників. Наприклад, в 2006 році депутат ізраїльського парламенту Ехіель Хаза проголосував за свою сусідку. За це йому загрожувало 5-річне ув'язнення, але він відбувся громадськими роботами та 6-ма місяцями ув'язнення. Словацький депутат Івета Радічова сама відмовилася від мандата після того, як в 2009-му році проголосувала за свою колегу, а депутат литовського парламенту Лінас Каралюс втратив свій мандат, тому що за нього голосували під час його відпустки.
У той же час особливих технічних систем, які забезпечують особисте голосування, в інших країнах, як правило, немає. У Штатах голосують підняттям рук, у Британії за принципові питання голосують, розбивши депутатів на дві групи, які за і проти закону - одна заходить до зали через двері з написом «за», інша - з написом «проти», і на вході їх вважають . Зате в Росії голосування «за сусіда» узаконено: там депутат може передати свій голос іншому, подавши заяву на ім'я спікера і вказавши, як він збирається голосувати за такою-питання в призначений день.
Але головна, на думку експертів, проблема нашої парламентської системи голосування - не система «піаніно», а необхідність в 226-ти голосах для ухвалення закону. У більшості країн рішення приймається не парламентською більшістю, а більшістю присутніх. І тільки окремі питання вимагають кваліфікованої більшості, кажуть експерти. «У більшості західних демократій, в Європі і в Конгресі США, закони приймаються більшістю присутніх, - каже політолог Володимир Фесенко. - Тому що не може парламентарій присутнім на кожному засіданні. Тому багато експертів, і я в тому числі, пропонують норму про просте більшості ввести і у нас. І тоді це вже буде питання дисципліни: прогулювати засідання не в інтересах партій, адже з важливих питань їм потрібно показати свій результат ». До речі, днями за ідею голосування більшістю присутніх висловився і глава фракції ПР Олександр Єфремов, а лідер «Батьківщини» Арсеній Яценюк запевнив, що опозиції це тільки на руку.
РЕЙТИНГИ НЕ ВИРОСТУТЬ. Українці навряд чи сприймають результати тритижневого блокування ВР як великий успіх, каже політолог Михайло Погребінський: «Я думаю, люди так і не зрозуміли, чого домагалися депутати і що отримали. З точки зору народу це взагалі був міжсобойчик, і якогось драматичного зміни рейтингів опозиції чекати не варто ».