Верховна рада VI скликання на своєму останньому засіданні змінила механізм оподаткування операцій з цінними паперами - одночасно з жорсткістю роботи зі збитками буде веден акциз на цінні папери в розмірі до 1,5%. Крім того, парламент надав Кабінету міністрів право відшкодовувати ПДВ фінансовими векселями, скасованими ще 12 років тому. А бізнес зможе розраховуватися цими ж векселями з бюджетом по ПДВ-платежами. Експерти відзначають, що перехід уряду на вексельні розрахунки не вирішить проблему дефіциту держбюджету.
Законопроекти N11284-11285 вчора стали останніми податковими новаціями, які затвердила Верховна рада VI скликання. Більше за всіх за долею цих документів стежили торговці цінними паперами (ЦБ). Для них передбачений "нульовий варіант", при якому сформований до 1 січня 2013 року "негативний фінансовий результат окремого обліку операцій з цінними паперами (за винятком вартості їх придбання) не включається до витрат податкового обліку і переноситься на зменшення доходів від операцій з ЦП майбутніх періодів ". З 2013 року почне діяти і правило обліку у валових витратах 25% від'ємного фінансового результату від операцій з ЦП. Глава Державної податкової служби (ДПС) Олександр Клименко зазначив, що нові правила дозволять "наблизити облік загального фінансового результату до стандартів бухобліку", а також створять прозорий і інвестиційно привабливий ринок. "Тобто всі збитки, отримані до сих пір, прощаються", - іронізує віце-президент КУА "Кінто" Анатолій Федоренко.
Ставки акцизу на відчуження цінних паперів складуть 0%, 0,1% і 1,5% в залежності від того, де проходять операції - на біржі чи ні. Спочатку в ДПС наполягали на ставці в 3% при обороті паперів поза біржею. Акциз планується адмініструвати від суми операцій з ЦП, за якими розраховується біржовий курс. "При кожній перепродажу акції будуть стягуватися 1,5%. Тож інвестору буде нецікаво вкладати в цінні папери, так як він буде нести невиправдані витрати", - вважає пан Федоренко. Ставка податку на прибуток становитиме 10%. Пан Клименко підрахував, що поточні відрахування до бюджету у розмірі 152 млн грн після "переходу до прозорими правилами" збільшаться в 40 разів. Загальний обсяг операцій з цінними паперами в 2011 році склав 2,2 трлн грн, в тому числі 358 млрд грн - з векселями компаній.
Депутати також повернули фінансові векселі - банківські та казначейські, скасовані в 2001 році. З їх допомогою бізнес зможе оплачуватиме узгоджені грошові зобов'язання та заборгованість перед держбюджетом. За допомогою фінансових векселів держава зможе здійснювати бюджетне відшкодування ПДВ. Тиждень тому прем'єр-міністр Микола Азаров обіцяв випуск ПДВ-облігацій з фіксованою прибутковістю. За інформацією "Комерсант", ідея повернути векселі - ініціатива ДПС, оскільки по них не треба буде платити прибутковість.
За словами виконавчого директора "Європейської бізнес асоціації" Ганни Дерев'янко, векселі - компроміс: "Зараз ми перебуваємо в ситуації, коли державі нелегко відшкодовувати ПДВ, а бізнесу складно платити податки, тому векселя - хороша можливість". На думку завідуючої відділом фіскальної політики, податкових та митних платежів Академії фінансового управління при Мінфіні Людмили Олейниковой, межі обігу фінансових векселів не визначені, значить, їх зможуть використовувати для розрахунків з будь податку або обов'язку.
Колишній глава Мінфіну Ігор Уманський погоджується, що ресурсів на погашення зобов'язань Кабміну перед бізнесом немає, тому ризики зловживання при розрахунках векселями виправдані лише частково. "Якби уряд було впевнене, що через рік ситуація покращиться, ризик виправданий. Але більшість економічних аналітиків прогнозують зворотне. Тож це створить проблему ліквідності бюджету", - говорить експерт. Введення нового механізму розрахунків з бюджетом створює проблему наповнення скарбниці коштами, які потрібні для фінансування витрат. Крім того, пан Уманський не виключає суб'єктивного чинника, коли одні компанії будуть отримувати ПДВ грошима, інші - паперами.