45% всіх вкладів населення припадає всього на п'ятірку банків з 178 діючих на сьогоднішній день в країні ( на рахунках банків знаходиться 422,5 млрд. Грн. Фізосіб ) . Про це свідчать нещодавно оприлюднені дані Нацбанку за результатами роботи за 10 місяців 2013 Проаналізувавши статистику НБУ , з'ясували , де більшість українців зберігає свої заощадження.
кого вибирають
Згідно зі статистикою Нацбанку , п'ятірка найбільших власників вкладів населення виглядає таким чином : Приватбанк , Ощадбанк , Дельта Банк , Укрексімбанк , Райффайзен Банк Аваль . Найпростіше пояснюється наявність у ТОП - 5 державних фінустанов. Після 2009-2010 рр. . , Коли на ліквідацію було поставлено одразу 12 банків , громадяни перевклали значну частину своїх заощаджень в Ощадбанк і Укрексімбанк. « Люди зрозуміли , що у разі погіршення стану економіки , влади будуть рятувати ці фінустанови першими» , - пояснив член правління Промінвестбанку Владислав Кравець.
До того ж Ощадбанк володіє спеціальним статусом: він не входить до Фонду гарантування вкладів , і гарантії його вкладникам не обмежуються 200 тис. грн. , як для всіх інших.
Вкладення клієнтів Ощадбанку гарантуються на 100 % з держбюджету країни.
Досить логічним вважається і входження в ТОП -5 мережевих Приватбанку та Райффайзен Банку Аваль. Лідерство дніпропетровців сьогодні пояснюють щорічним збільшенням мережі відділень на 200 нових точок (до кінця 2013 р планують наростити її до 3600 відділень. ) , А п'яте місце Райффайзен Банку Аваль - скороченням мережі з 1130 до 820 точок .
Важливо На валютному ринку курс долара пішов вниз
Поява ж на третій сточке рейтингу Дельта Банку в першу чергу пояснюють його недавніми покупками ( Кредитпромбанку , Сведбанку і банку « Астра »). По- другу - активним залученням вкладів населення під збільшення кредитного портфеля : Дельта Банк спеціалізується на видачі карткових і кеш -кредитів .
Говорячи про принципи вибору громадянами банків , фінансисти виділяють сьогодні відразу кілька ключових факторів . «Населення реагує на бренди , які кажуть йому довіру , важливу роль продовжує грати розмір процентних ставок і звичайно технологічність пропонованих послуг. Хто з фінустанов зробить простіше , зручніше , доступніше і вигідніше за наявності хорошої репутації , той і виграє » , - зазначив у бесіді з керівник департаменту заощаджень ПриватБанку Андрій Шульга.
Багато не заробиш
Хоча фінансисти і намагаються сьогодні утримати вкладників процентною ставкою , однак пропозиції роблять , помітно скромніше , ніж ще рік тому. У них просто немає гострої потреби в коштах , як у 2012 р , коли населенню пропонували відкрити депозит під 25 % річних: якщо минулому році залишки на коррахунках банків часто знаходилися в критичній точці - 16-18 млрд. . грн. , то в цьому вони стабільно коливаються в рамках 22-26 млрд. грн. ( Гроші залежуються на рахунках через вкрай млявого кредитування).
«За даними НБУ , ставки за строковими депозитами у гривні з початку року знизилися на 3,5 % річних , в іноземній валюті - на 0,5 % річних» , - сказала нам заступник начальника департаменту з організації розробки та просування продуктів на ринку банківських послуг CityCommerce банку Алла Давидюк . У жовтні за вкладами в нацвалюті на 12 місяців громадянам у середньому платили 17,2 % річних , на 3 місяці - 15,6 % річних.
« Сьогодні середній діапазон гривневих ставок за річними депозитами , який , на наш погляд , є економічно обгрунтованим , становить 15-18 % річних , доларових - 6-7,5 % » , - зазначає заступник начальника департаменту кредитування і депозитів роздрібного бізнесу ПУМБ Аркадій Шідер .
Корисно знати Шість прийомів проти карткових шахраїв в Україні
Цього року населенню не обіцяють скільки-небудь значного зростання відсотків. «Ставки по гривневих депозитах вже досягли свого сезонного піку , і рости не будуть» , - запевнила директор департаменту розвитку продуктів Банку «Фінанси та Кредит » Наталія Кравець.
Найбільш дохідними залишаться вклади в гривні , по них у середньому платять на 10% більше , ніж за вкладеннями у валюті. «Рік тому ми постійно чули розмови про те , що курс буде 9-11 грн , але ті люди , які повірили гривні , отримують дохід близько 20% річних. Ті ж , хто залишився в доларі і євро - в рази менше » , - сказав нам голова правління « Укргазбанку »Сергій Мамедов.
Які ставки запропонують
Остання можливість отримати скільки привабливу відсоткову ставку у громадян може з'явитися лише напередодні новорічних свят , коли банки розгорнуть новорічні акційні пропозиції. Хоча українцям і радять вкрай обережно їх вибирати . Адже торік багато програли на лукавстві фінансистів , навіть розміщуючи кошти під спецпропозиції.
«Банки рекламували високі ставки , а потім застосовували так званий « сходовий механізм » - платили високий відсоток тільки в перші пару- трійку місяців , а далі йшло зниження . І виходили не так на розрекламовані 11% річних в доларі , а в кращому випадку на 8% » , - розповів кредитний експерт Євген Савостін .