ua en ru

Момот послав керівника "Ітери" на три букви, а через три дні його застрелили, - Чорновіл

Генеральна прокуратура головним мотивом вбивства Євгена Щербаня вважає конфлікт інтересів між його компанією Індустріальним союзом Донбасу (ІСД) і ЄЕСУ Юлії Тимошенко. Втім, в 1996 році ці дві фірми співпрацювали, а основним їх конкурентом в Донецькій області була російська газова компанія "Ітера". Саме їй була вигідна смерть колись найбагатшої людини Донеччини.

Про це в інтерв'ю Gazeta.ua сказала журналіст Тетяна Чорновіл, передає Цензор.НЕТ.

Чому для "Ітери" донецький ринок був таким важливим?

- Донецька область була найбільшим споживачем для останньої. Тому втрата цього ринку для російської компанії загрожувала серйозними фінансовими збитками. "Ітера" боролася за кожне підприємство протягом всього 1996 року. Вели переговори з директорами, пропонували дешевий газ. З часом займалися шантажем. Тоді часто за газ платили не грошима, а продукцією. Були випадки, коли "Ітера" брала за газ продукцію, яка була потрібна для виробничого циклу іншого підприємства. Його ставили в умови, при яких заради цієї продукції воно могло вести бізнес саме з ними. "Ітера" вела кампанію дуже жорстко. У певний момент вони заангажовані собі людину, що входив до кола найбільш впливових осіб Донецької області. Це якийсь Шведченко. Він став директором української філії для того, щоб допомагати "Ітері" боротися за область. Він мав великі зв'язки, був людиною кола Щербаня. Пішов у "Ітеру" став зрадником. На новій посаді пропрацював два тижні. Тоді його застрелили.

Як події розвивалися далі?

- Дуже швидко. Це нагадувало поїздку на авто без гальм. Конфлікт призвів вбивство Олександра Момота, одного з ідеологів створення ІСД, яке також вішають на Лазаренка. Свідок Мар'їнка також давав свідчення на Лазаренка. Але це не має ніякого логічного пояснення. Тому що від смерті Момота нічого не змінилося. Все як працювало, так і працювало. Він був дуже інтелектуальним людиною. Запустив певні схеми в ІСД, але не був власником і особливо не впливав на його діяльність.
У чому причина його смерті?

- Отримала інформацію, що напередодні загибелі він зустрівся з керівником "Ітери" Ігорем Макаровим. Там ще був Віталій Гайдук (співвласник ІСД). Це стовідсоткова інформація, але я не можу відкрити джерело. Зустріч відбулася на кораблі "Посейдон", ресторані-сауні, припаркованому біля мосту Патона в Києві. Як розповіли очевидці зустрічі, вона була не тільки на підвищених тонах, а Момот просто послав керівника "Ітери" на три букви. І через три дні він загинув.

В принципі Ігор Макаров, керівник "Ітери", був людиною непростою. Зокрема мав зв'язки з кримінальними колами - російськими лідерами кримінального суспільства, зокрема Япончиком. Тому в ті часи було не допустимо проковтнути такі образи. Хоча Момот придумав більшість схем, за допомогою яких господарі Донбасу заробляли свої капітали. І заробляють досі. Тому до цих двох вбивств Щербаня і Момота могло бути причетним саме керівництво "Ітери".