Кабмін збирається спростити отримання українцями допомоги від держави , створивши так звану « єдину інформсреду соцсфери ». Для цього вони планують видати всім повнолітнім українцям та дітям- інвалідам спеціальні електронні картки , на яких запишуть основну інформацію про власника : ПІБ , вік , місце проживання та реєстрації . З цією карткою та паспортом можна буде звернутися у відділення Мінсоцполітики , де і оформлять належні пільги. Це позбавить людей від необхідності нести купу довідок і вистоювати черги для оформлення допомоги при народженні дитини , субсидії на квартплати , допомоги малозабезпеченим, інвалідам і т. д.
Як роз'яснили нам у прес -службі Мінсоцполітики , в кінці цього року і в 2014 -му пілотний проект запровадять у двох областях : Київській та Вінницькій . А потім - по всій Україні .
«Після завершення експерименту , ця практика буде застосована по всій країні , що дозволить перейти до адресного надання пільг і допомоги , підвищить якість послуг» , - заявив перший віце - прем'єр Сергій Арбузов.
Нововведення , за словами Арбузова , допоможе проконтролювати , хто отримує пільги і припинити незаконну видачу державних грошей тим , кому вони не встановлені . Для цього в регіонах створять єдину систему, що дозволяє автоматично отримувати вже наявну у всіляких держорганів інформацію про доходи, майно і сімейний стан місцевих жителів. Для цього доведеться підключити податкову - щоб за сплаченими податками з'ясувати офіційні доходи громадян , Держреєстраційної службу - для визначення складу сім'ї , прав на нерухомість , МВС - в питанні реєстрації місця проживання , а також автомобілів , і Держземагентство (земля) , і банки (вони не зобов'язані розкривати таємницю вкладу , але повинні дати інформацію про реально отриманих вкладником на руки відсотках). Планується , що база буде постійно оновлюватися.
До речі , для того щоб все це працювало , винаходити велосипед не планується , за словами Арбузова , задіють систему , якою користується Нацбанк. Вартість « пілота » підраховується , але , за оцінкою президента Украналітцентра Олександра Охріменка , це кілька сотень тисяч гривень на два регіони ( вартість системи і програми).
«У Європі така інформсреда давно працює , і там отримують соцдопомогу тільки ті , хто дійсно потребує, - говорить Охріменко. - У нас ситуація інша . Наприклад , у пенсіонера з мінімальною пенсією є дві квартири , одну з них він здає в оренду , але доходи не показує і отримує субсидію по квартплаті як незаможний . Якщо буде створена єдина база , він вже субсидію не отримає ».
Коли така схема почне працювати , то, за словами Охріменка , всіх « псевдобедних » відсіють . Але вона дозволить отримувати допомогу від держави (наприклад , субсидію по квартплаті ) і тим , кому держпідтримка сьогодні не покладена . Наприклад , якщо у людини є земельний пай , він автоматично вважається джерелом доходу незалежно від того , є такий дохід чи ні, і субсидію не платять. А в базі буде зафіксовано не просто наявність землі , а реально отриманий з неї дохід , допустимо , від здачі в оренду. Коль земелька з якихось причин «гуляє » - держава допоможе її власнику розрахуватися за комуналку .
Будуть збої через клерків і техніки
Аналітик МЦПД Олександр Жолудь бачить і підводні камені єдиної інформсреде . Наприклад , вона несе небезпеку тим , хто не є бідним , адже їх доходи стане легше обчислити злочинцям - за допомогою хакерів або , що ймовірніше , шляхом підкупу або залякування клерків Мінсоцполітики. Також він сумніваються , що інформація буде повністю об'єктивної через наявність в Україні великої сектора тіньової економіки , побоюється помилок з внесенням даних , особливо спочатку , для виправлення яких пільговикам буде потрібно все одно збирати довідки .
Юрист Володимир Столітній каже , що хороша ідея може погано працювати з причини низької комп'ютерної грамотності персоналу , особливо в глибинці і технічних збоїв від перевантаження системи .
«Вже діючі бази , наприклад , ДАІ , нерухомості , зависають кожен день через велику кількість користувачів, а додадуться ще й нові . У підсумку люди, які прийшли оформити пільгу , будуть годинами чекати , поки відновиться доступ до бази даних » , - вважає Столітній.