Лейкоплакія шийки матки являє собою процес зроговіння і потовщення поверхні епітелію шийки матки. За статистичними даними на захворювання лейкоплакії шийки матки доводиться 5,2% загального числа всіх хвороб шийки матки. Хворобою частіше за інших страждають репродуктивні жінки. Небезпека захворювання полягає в тому, що кожен третій випадок хвороби закінчується ускладненням.
Серед головних причин виникнення лейкоплакії матки лікарі виділяють зниження рівня імунітету, збої гормонального рівня, інфекційні захворювання, а також хімічні та травматичні впливу. При порушенні гормонального рівня в організмі відбувається збій роботи в ланцюзі зв'язку гіпоталамус - гіпофіз - яєчники - матка. Це, в свою чергу, призводить до таких важких ускладнень як ановуляція, гіперестрогенія, гіперпластичні процеси.
Часто хвороба лейкоплакия матки виникає внаслідок інфекційного зараження (аднексити) і порушення систематичності менструального циклу (олігоменорея). Ось перелік кількох інфекційних захворювань, на тлі яких може почати розвиватися лейкоплакия шийки матки: герпес, уреаплазмоз, вірус папіломи, хламідіоз, рецидиви ектопії. Нерозбірлива статеве життя також може бути джерелом початку розвитку захворювання.
Поряд з цим розвиватися хвороби допомагають хімічні та травматичні ушкодження шийки матки. Зазвичай це відбувається при абортах, діагностичних вискоблюваннях, припікання, а також інших внутрішніх втручаннях. Вогнища захворювання лейкоплакії шийки матки можуть бути як точковими, так і множинними.
Хвороба може протікати в простий і проліферативної формі. При простій формі лейкоплакії шийки матки відбуваються ущільнення і зроговіння епітелію, проте в цьому випадку клітини базального шару не руйнуються і залишаються без змін. При проліферативної формі захворювання відбувається порушення клітин всіх шарів епітелію, внаслідок цього з'являються нетипові елементи з новим складним будовою. Проліферативну форму захворювання прийнято вважати передраковій стадією.
Лейкоплакія шийки матки не має явних характерних ознак і симптомів. Тому найчастіше у пацієнток він виявляється на черговому черговому гінекологічному огляді. Але іноді присутні і непрямі ознаки захворювання, помітивши які необхідно негайно звернутися до лікаря-гінеколога. Це вагінальні виділення з неприємним запахом, а також виділення крові після завершення статевого акту.