Хто купує частину бізнесу Ахметова
«Метінвест» більше не займається збором металобрухту. Як стало відомо Forbes, в кінці минулого - на початку цього року найбільший металургійний холдинг України продав три компанії, що займаються заготівлею брухту.
«Волиньвтормет», костянтинівський «Втормет» та «Полтававтормет» дісталися Рінату Ахметову з нагоди. Вони входили до групи «Запоріжсталі», яка з 2011 року перейшла в оперативне управління «Метінвесту». Новий господар майже відразу вирішив відмовитися від брухтозаготівельного бізнесу. «Метінвест» не розглядає ринок ломів як профільний, - зазначає голова наглядової ради Української асоціації вторинних металів Валентин Макаренко. - Вони в нього не інвестують ».
Більшу частину минулого року не знадобилися «Метінвесту» компанії простоювали. Їх виручка впала більш ніж удвічі до 50 млн гривень. «З кінця 2011 року« Запоріжсталь »централізовано забезпечується даним видом сировини від системного постачальника« Метінвест-ресурс », який не здійснює збір, але є найбільшим трейдером», - повідомила Forbes прес-служба «Метінвесту».
У 2012 році всі три втормета були виставлені на продаж. На пропозицію «Метінвесту» відгукнулася компанія «КВВ груп». Суму угоди сторони не оголошують. За консервативною оцінкою, всі три компанії обійшлися покупцеві мінімум в $ 2 млн. Всі формальності були закриті на початку січня.
Про покупця до останнього часу було відомо дуже мало. Forbes став першим ЗМІ, з яким поговорили представники компанії. Її офіс знаходиться в непримітному будинку по сусідству з посольством Грузії на бульварі Шевченка. У холі - височенні мармурові стелі, на них - люстри в стилі бароко. «А ви очікували побачити мужика в фуфайці?» - Посміхається начальник юридичного департаменту «КВВ груп» Денис Мацкевич.
Засновники групи - 47-річний бізнесмен Валерій Кришталь і 34-річний депутат Севастопольської міської Ради Євген Казьмін. Чому зайнялися металобрухтом? «Ми активно збирали металобрухт ще піонерами», - віджартовується Кришталь. У 1990-х збирачам брухту в Криму було де розвернутися - проржавілі кораблі, металоконструкції портових споруд і т. д. Лом відправляли в Туреччину, В'єтнам, Малайзію. У середині 2000-х група вийшла за межі півострова. Зараз у неї близько двох сотень заготівельних пунктів по всій країні. Створення пункту - справа не дуже клопітка: треба заасфальтувати майданчик, поставити паркан, пару кранів і прес.
Forbes вперше звернув увагу на групу ще в 2011 році. Тоді вона називалася КВВМПУ. Однойменне приватне підприємство стало 40-м у списку 200 найбільших компаній України: її виручка в 2010 році склала 5,7 млрд гривень. «КВВ - це Кришталь Володимир Володимирович, а МПУ - неперекладна гра слів», - розповідає Мацкевич.
Кримська компанія увірвалася в список найбільших завдяки Маріупольському меткомбінату імені Ілліча. У другій половині 2000-х маріупольці почали закуповувати в КВВМПУ великі обсяги брухту. Перехід комбінату під контроль «Метінвесту» тут же позначився на фінансових результатах кримської компанії. У 2011 році виручка КВВМПУ впала на 60% - до 2,3 млрд гривень. В останні місяці вона збирає по 20 000 т металобрухту, а всього за 2012 рік, за попередніми даними, зібрала більше 200 000 т. У кращі роки в Україні заготовлювалося 7-7,5 млн т металобрухту. «У минулому році було зібрано від сили 6 млн т - це найнижчий показник за 10 років», - говорить начальник відділу маркетингу ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Юрій Добровольський. Всьому виною, за його словами, - зниження цін. Меткомбінати зменшили виробництво і, як наслідок, закупівлі сировини через погіршення ситуації на світовому ринку сталі. Навіщо купувати компанії, що працюють на стагнуючому ринку? «Ми побачили шанс зміцнити позиції», - пояснює Мацкевич.
Кришталь і Казьмін засвоїли урок, викладений «Метінвестом». У 2010 році, коли холдинг поглинав їх найбільшого клієнта - ММК імені Ілліча, бізнесмени почали диверсифікувати бізнес. Група вийшла на ринок нерухомості. У неї кілька будівельних проектів в Севастополі. Аграрний підрозділ вирощує соняшник на 10 000 га в Херсонській області.
Змінилася не тільки структура бізнесу, але і назву. Замість важкоартикульоване КВВМПУ її засновники вирішили використовувати «КВВ груп». Навесні всі корпоративні права на групу були перереєстровані на британську Gefest Investments. Чи говорить це про її швидкий продаж? «Ми не будуємо династію металоломщиків, - відповідає Кришталь. - Буде пропозиція, будемо її розглядати ».