Саратовське управління Федеральної служби безпеки Росії викликало на допит кількох учасників мітингу за Крим з-за появи з стрічками кольору прапора України, передає видання "Йод".
18 березня в Саратові пройшло святкування річниці "приєднання" Криму до Росії. На Театральній площі міста в цей день зібралося приблизно 5 тис. осіб.
Зокрема, 14-річна саратовська школярка, яка прийшла на мітинг разом з друзями, розповіла "Йоду", що силовики змушували її визнати, що за участь у мітингу з жовто-синіми стрічками її друзям заплатили.
Ініціатори флешмоба, друзі дівчинки, були здивовані, що в якості об'єкта уваги обрана наймолодша з учасників акції. Вони бояться, що дівчинку тепер "заклюють" і не розуміють, у чому, власне, вони винні.
Ще один з учасників мітингу з українською стрічкою, Ілля, дізнався, що на свято Криму силою зганяють студентів і школярів з різних навчальних закладів Саратова і вирішив, що повинен цьому щось протиставити. "Мені шкода українців. Вони дуже сильно постраждали у війні. І я вирішив, що треба вийти на свято Криму і підтримати Україну. Висловити жителям це країни солідарність, тому що їх у Росії всі лають і називають фашистами. А вони, в першу чергу, звичайні люди, які страждають вже більше року. Вийшло, що ми на цьому святі трохи себе протиставили загальному настрою, але ми вели себе дуже скромно", - сказав він.
Дмитро, 22-річний товариш Іллі, розповідає, що на площі, серед георгіївських прапорів, він відчував , ніби вийшов загорнутим в червону ганчірку на арену повну биків. "Спочатку нас було більше 12, але ще до початку мітингу багато втекли від страху. Залишилося всього сім чоловік. Я пишаюся собою, що стояв до кінця", - додав він.
"Ми не проти Росії. Ми проти війни, пропаганди, ненависті, істерії. А приєднання Криму - це як шматок чужої квартири собі відрубати. Не можна чіпати чуже", зазначив Дмитро.
"Ми живемо в 21 столітті. І якщо ми почнемо ділити все з часів витоку, то почнеться десять світових воєн. Я за збереження територіальної цілісності інших держав. Ще, я вважаю, що Крим для Києва, як Чечня для Росії під час Першої чеченської війни. Чечня теж хотіла відокремитися, а Росія воювала за свою територію, гинули люди. Росія тоді була права, бо вона боролася за свою землю", - додає Ілля.
Молоді люди з українськими стрічками довго не привертали до себе майже ніякого уваги з боку мітингувальників. Потім до молодих людей підійшов чоловік у чорній куртці. Чоловік спочатку просто дивився на юнака, потім почав їх фотографувати. Потім підійшов до співробітників поліції. Поліцейські, які більше півгодини дивилися на Іллю з друзями без особливого інтересу, схаменулися і почали переконувати молодих людей покинути площу, не провокувати людей. Спочатку підійшли двоє поліцейських, потім чотири, потім шість. В результаті хлопців оточили приблизно двадцять поліцейських. Молоді люди відмовлялися йти, після чого їх затримали і провели в поліцейську будку, де, перевіривши документи, швидко відпустили. Разом з учасниками флешмоба поліція навіщо-то затримала кілька сторонніх людей, які знаходилися поруч.
На наступний день батькам 14-річної дівчинки, наймолодшій з учасників мітингу, зателефонувала класна керівник і зажадала, щоб вони з'явилися до директора школи. У цій школі навчаються дві інші учасниці флешмоба.
"Співробітники ФСБ вимагали, щоб я сказала правду, показували відео і фото, питали, звідки я знаю старших хлопців: Ололо, Юру, Картавого і Хантера. Цікавилися, з якою метою я вплела стрічки. Я відповідала, що на підтримку України. Пояснювала, що ми вийшли проти війни, проти жорстокості і пропаганди. Співробітники ФСБ мені не вірили. Вони витягали з мене визнання, як кров пили, що хлопчикам заплатили гроші і наш флешмоб був акцією опозиції, п'ятої колони, а ми, дівчатка, - лише пішаки в цій грі", - сказала вона.
"Останнє, що я хочу сказати: ситуація нагадує мені роман Оруелла "1984". Такий же тиск влади, працівників правоохоронних органів, так само однобокий вплив на народ. Я маленька, але справненька, правда, не впевнена, що готова до таких наслідків. Буду думати", - зазначила дівчинка на питання, навіщо вона вплела в коси стрічки кольори українського прапора.
Нагадаємо, Президент Росії Володимир Путін пояснив "приєднання" Криму та Севастополя до Росії турботою про мільйони співвітчизників.
За матеріалами "Йод"