Економічна рецесія в Європі наближається до кінця
Невже настав той самий момент, якого так довго чекали? Після довгого періоду застою в зоні євро спостерігається економічне зростання. І на які показники не подивися, все вказує на що починається підйом. Чи може для Європи це бути кінцем довгої зими? Ще в березні минулого року прозвучало досить смілива заява Маріо Драгі, що найгірше вже позаду, нагадує журнал про фінанси PFJ.ru. На той час глава ЄЦБ виявився неправий - принаймні, щодо реального сектора економіки. На момент того прогнозування, економіка об'єднаних країн єврозони скорочувалася вже другий квартал і зупинятися в цій тенденції не збиралася.
Але ось після найдовшої з моменту створення єдиної валюти рецесії економіка єврозони демонструє ознаки нового життя. Причому за даними Євростату, скоригований зростання показала не тільки Німеччина (0,7%), а й Франція, балансує на межі (0,3%) і навіть Португалія (1,1%). Нові дані спонукали економістів до нових же сміливим заявам, аналогічним тому, що зробив Драгі півтора роки тому. Так, глава Кельнського інституту економічних досліджень говорить, що Європа зараз переживає розворот тренда і що важка частина цього розвороту залишилася позаду.
Ознаки наявності
Насправді надії подає не тільки економічний індикатор. Так, прогнози для компаній в єврозоні куди більш оптимістичні, ніж вони були ще рік тому. Наприклад, лондонський індекс за закупівля в липні збільшився майже на 20 пунктів, перевершивши всі очікування. Отже, більш оптимістичними стають і споживачі - восьмий місяць поспіль збільшується індекс споживчої довіри. Кілька обнадійливі ознаки спостерігаються і в постраждалій від кризи Південній Європі. Так, Португалія все таки оголосила про економічне зростання, а разом з Іспанією вони тепер можуть похвалитися першими за останні два роки ознаками зниження безробіття. В обох країнах помітно істотне зниження трудових витрат і як наслідок збільшення експорту. За великим рахунком збільшити експорт вдалося навіть Греції, а заодно і скоротити обсяги державних запозичень майже наполовину. Так, економіка країни продовжує скорочуватися - за останніми даними зниження склало 4,6%, проте прогнози були куди гіршими. Для Греції, як, втім, і для Ірландії, Євростат не обіцяв взагалі ніякого зростання або поліпшення. Кілька менш драматичною стала ситуація і на ринку облігацій - зростання ставок по облігаціях «передових» країн Європи був меншим, ніж рік тому, а Італія та Іспанія відзначили 2-річний мінімум по довгострокових цінних паперів.
Економічна рецесія ще не завершена
Незважаючи на досить позитивні зрушення, радіти поки рано. Недарма ті ж економісти пропонують звернути увагу на економіку інших великих країн єврозони - наприклад, ту ж Італію, в якій спостерігається спад в 0,2%, або Іспанію (-0,1%). Так, скорочення відбувається менш різко, але воно є. Хоча той же представник Кельнського університету каже, що такі тенденції нормальні - було б вельми дивним, якби єврозона продовжувала зростати колишніми темпами. І тут же аргументує свою точку зору. В кінці минулого року економіка багатьох країн істотно знизилася і ця тенденція зберігалася в першому кварталі року поточного. І нинішнє зростання є не більш ніж її компенсацією. Так, наприклад, в тій же Німеччині будівельна галузь працює, щоб компенсувати свої простої під час суворої зими. Важливою проблемою залишається безробіття - з 1995 року її показники зросли на максимальний рівень, нагадує портал astra-tr.ru, в багатьох країнах спостерігається зниження зарплат (все в ім'я конкурентоспроможності). Та й взагалі - поточне ослаблення рецесії називають не більш ніж дією політики ЄЦБ, яка є живильним середовищем для фондових ринків.