ПР обіцяє у вівторок у сесійній залі 250 чоловік, а УДАР йти не збирається.
Завтра починається нова парламентська тиждень. «Парламентська» не в тому сенсі, що парламент буде працювати, а в тому, що він знову буде в центрі уваги. Що стосується його роботи, це якраз і залишається інтригою - буде вона чи ні. Схоже, що не буде.
Блокування, розпочате УДАРом два тижні тому і підтримане решті опозицією, триває. Правда, в останні дні Партія Регіонів зробила все, щоб благородна мета ударовцев домогтися особистого голосування нардепів перестала виглядати благородною. Спочатку всім бажаючим продемонстрували, що дітище Арсенія Яценюка - сенсорна кнопка - не більше, ніж іграшка, яку можна обдурити мобільним телефоном або просто сірником. Потім пішли в хід і інші аргументи.
«Ми всім показали, що сенсорна кнопка - лише піар, - говорить перший заступник голови фракції ПР Михайло Чечетов. - Король виявився голим, Яценюк, як риба, хапав ротом повітря - сказати було нічого. Та й що можна сказати, коли вони просто не дають Верховній Раді працювати?! Ми у вівторок будемо в залі, у нас запас міцності в 30 голосів (за необхідних 226, у ПР є більше 250. - Авт.), І ми готові голосувати індивідуально. Ми прийдемо і займемо свої місця, а от що вони будуть робити - не знаю. Нехай приходять у вишиванках, червоних футболках і навіть червоних трусах, але якщо вони не розблокують роботу, то заб'ють гол у свої ворота. І в ворота України, оскільки за їх милості ми не зможемо прийняти низку законів, які посилили б позиції країни в питанні безвізового режиму на саміті з Євросоюзом ».
Атака регіоналів змусила УДАР коректувати позиції, однак відступати партія Кличка не має наміру. «Наша вимога - не« Рада-3 »і не сенсорна кнопка, а введення системи, яка зробила б неможливим голосування за інших, - сказав нам нардеп-ударовец Павло Розенко. - Якщо нинішня система не може цього забезпечити, нехай виділяють гроші на «Раду-4», а до тих пір можна голосувати руками, бюлетенями або яким-небудь іншим способом - тут ми готові на компроміс. Але вони хочуть все залишити, як є. Зібрати на один день 250 депутатів можна, але в середу їх буде 210, і знову почнеться кнопкодавства. Тому якщо ми зараз поступимося, все залишиться по-старому. Але ми не хочемо цього, тому що люди обирали депутатів для того, щоб вони самі працювали в залі, а не отримували зарплату, навіть не приходячи в парламент ».
Втім, і на цей аргумент у регіоналів вже знайшлася відповідь. «Вони хочуть змусити десяток чоловік постійно ходити в Раду, а самі вже третій тиждень не дають працювати всім 450 депутатам. Невже вони думають, що виборці за це голосували?! - Обурюється Чечетов. - Поки вони сиділи в залі і їли вареники, я був в окрузі, і люди запитували мене: «Вони ж і так нехуденькіе, коли вони вже наїдяться?!».
ЯЦЕНЮК СКАЗАВ - С УДАРОВЦАМІ НЕ СПАТИ?
Регіонали готуються до тривалої облоги президії. За словами Михайла Чечетова, сьогодні вони навіть не будуть проводити погоджувальну раду: «Немає сенсу, оскільки незрозуміло, чи вдасться нам попрацювати. Але якщо президія розблокують, у нас є порядок денний сесії, по ній і будемо працювати ».
На відміну від погоджувальної ради, засідання фракцій сьогодні відбудуться. На думку джерела в «Батьківщині», сьогоднішнє засідання фракції може виявитися самим мирним за 40 днів існування фракції: «Напевно, в перший раз у нас всі єдині в тому, що незадоволені Кличко. Він всю опозицію втягнув у блокування під своїм партійним прапором, а тепер не знає, як викрутитися. Та ще добре б блокували за демократію чи «соціалку» - а для народу персональне голосування на 120-му місці. Яценюк дав команду в залі не ночувати, і правильно зробив. Тягнибок теж дистанціювався від усього цього. Зрозуміло, що публічно ми вимоги Кличко підтримуємо, але тільки публічно. Побачите - у вівторок у президії будуть одні ударовци ».
«КЛИЧКО НЕ ЗНАЄ, ЩО З ЦИМ РОБИТИ»
Якщо абстрагуватися від красивих гасел, в сухому залишку залишається банальна боротьба за голоси виборців. Причому боротьба не тільки між владою та опозицією, але й всередині самої опозиції. «У УДАРу не було варіантів: на першій сесії розкручувалася« Свобода », щось робила« Батьківщина », а Кличко помітний не був. Йому потрібно було знайти привід засвітитися. Привід був знайдений, але що тепер з цим робити, не знають », - говорить політолог Володимир Корнілов.
Дійсно, назвати вдалою роботу політтехнологів УДАРу не можна. Момент для блокування Верховної Ради був обраний невдало: робота парламенту регіоналам зараз не потрібна. От якби на порядку денному стояло щось подібне до Харківських угод, прийняття яких кров з носу вимагала б Банкова, кров пішла б у багатьох, і не лише з носів. Але в порядку денному - порожньо. І це дозволяє регіоналам брати опозицію змором, звинувачуючи в небажанні працювати, зриві планів по введенню безвізового режиму і т. п.
Досвідчені нардепи знають розхожу фразу: блокування легко почати, але з нього важко вийти. Ударовци по недосвідченості вважають, що сидіти в президії можна нескінченно, але регіонали на своєму досвіді декількох місяців сидіння з антинатівськими кульками в 2008-му знають: спочатку такі акції отримують підтримку в суспільстві, потім до них ставляться байдуже, після чого вони вже викликають роздратування. Через місяць вже ніхто не буде пам'ятати про особисте голосування - всі будуть бачити лише хронічно непрацюючий парламент.
Щоб цього не сталося, партія, починаюча блокування, повинна мати спосіб красиво вийти з нього. ПР на капітуляцію не піде - це буде удар по її іміджу. А значить, УДАР повинен шукати вихід сам. Але якщо не трапиться якесь повінь у Закарпатті чи інше ПП, заради якого можна благородно очистити президію, Кличко знову опиниться в програші. «Вони можуть використати як привід і необхідність прийняти якісь закони до саміту Україна-ЄС, але після звинувачень з боку регіоналів це вже буде виглядати як поразка», - вважає Корнілов.
До речі, за нашою інформацією, в суботу Віталій Кличко мав тригодинну розмову з секретарем РНБО Андрієм Клюєвим, відомим своїм умінням розрулювати парламентські кризи. Але поки несхоже, що вихід був знайдений.