Автобус у Волгограді підірвала дружина бойовика
В останні роки Росія відвикла від терактів. Вибухи якщо і траплялися , то у виключно в північнокавказьких республіках , а міста- мільйонники спали спокійно. Але в понеділок труснуло у Волгограді - вибухнула дружина ватажків одного з бандформувань , нещодавно прийняла іслам . І знову росіяни в жаху припали до екранів ТБ , один питаючи одного - хто наступний?
Співробітники однієї з установ біля зупинки « Лесобаза » розповіли , що самого вибуху не чули : будови в цьому місці знаходяться на височині , а дорога пролягає внизу. Але зверху вони могли спостерігати , як до місця трагедії почали стікатися «швидкі » та поліція. Дорогу перекрили в обидві сторони - і весь транспорт пустили в об'їзд , через приватний сектор. « На вулицю зараз не вийдеш , по вузьких доріжках їдуть не тільки легкові автомобілі , але і фури . Ось так , одне велике пригода - і рух в місті майже паралізовано " , - повідомили нам . Також нам розповіли , що через кілька хвилин після вибуху лікарів міста почали терміново викликати на роботу. « Зі мною в маршрутці жінка їхала , їй виклик по мобільному надійшов , веліли терміново повертатися в клініку. Чула , що тільки в опікове відділення лікарні 11 людей надійшло » , - розповіли нам .
На момент вибуху в автобусі знаходилися близько сорока пасажирів. За первинними даними МНС Росії постраждали , 27 людини (серед них півторарічна дитина ) , 22 з них госпіталізували. П'ять чоловік загинули. Постраждалі були доставлені в 25 -15 -у і ту клінічну лікарні .
Національний антитерористичний комітет підтвердив версію про спрацював в Волгоградському автобусі вибуховому пристрої . Тіло одного із загиблих розірвало на частини - це і була смертниця . Вчора ж перед підписанням номери стали відомі передбачувані ім'я та прізвище терористки - уродженка села Гуніб Наїда Асіялова .
Дагестанське село Гуніб знамените тим , що тут знаходився останній оплот імама Шаміля і саме тут після довгої облоги відбулася його добровільна здача князю Барятинському . У наш час село потрапило у зведення ФСБ в 2010 році , коли в ході спецоперації тут був знищений лідер дагестанських бойовиків Магомедалі Вагабова з 4 бойовиками.
Повна тезка терористки останнім часом гостро потребувала медичної допомоги. Близько двох років тому на одному з мусульманських сайтів взаємодопомоги з'явилося оголошення з проханням перерахувати гроші на лікування Наїда , що страждала від серйозного захворювання ( вона не могла самостійно приймати їжу) . Всього було потрібно зібрати 150 тисяч рублів. Був вказаний навіть мобільний телефон , який вже півроку як належить іншій людині . Можливо , втім , що це оголошення не більше ніж липа і йдеться зовсім про інше Асіяловой . Також увечері пішла інформація , що чоловік терористки - житель Долгопрудного Дмитро Соколов. Вони разом навчалися у вузі , потім поїхали на Кавказ і примкнули до радикалам .
Судячи з почерку , найбільш імовірним організатором атаки були північнокавказькі ісламісти. Відразу ж виникло питання : чому після довгої паузи терористи обрали саме Волгоград ? Нагадаємо , на момент оголошення лідером чеченських бойовиків Доку Умаровим створення Кавказького емірату в 2007 році Волгоградська область позначалася як потенційна територія цього утворення , правда , без виділення в окрему територіальну одиницю. В останній редакції карти емірату , випущеної бойовиками цього літа , амбіції ісламістів виражалися помітно скромніше , і Волгоград на неї не потрапив. Проте Нижня Волга виразно відноситься до зони інтересів ісламістів.
Доказом цьому може , наприклад , служити вирок , винесений судом наприкінці минулого серпня Шукурану Мамедову . За версією звинувачення , що брав участь на боці бойовиків в нападі на Дагестан в 1999 році Мамедов у 2007 році став членом терористичної організації Умарова і діяв як закордонний емісар . Мамедов жив в Азербайджані та Грузії , співпрацював з «Аль- Каїдою » пройшов підготовку в Афганістані. На початку 2012 року він незаконним чином перетнув кордон з Росією і був затриманий у Волгограді. По всій видимості , Мамедову відводилася роль зв'язкового місцевих терористичних груп з іноземними спонсорами. Доказова база , правда , по всій видимості , була дуже слабкою. Незважаючи на суворість звинувачень , вирок був м'яким : 4 роки загального режиму і 50 тис. рублів штрафу . Але навіть якщо Мамедов і не зміг виконати свою місію з організації та фінансування осередку в Волгограді , хтось інший цілком міг досягти успіху в цій справі .
Теракт також цілком укладається в логіку поширеного на початку липня відеозвернення Умарова , в якому лідер бойовиків зняв мораторій на теракти за межами Північнокавказького регіону і пообіцяв зірвати Олімпіаду. Цілком можливо , що вибух у Волгограді може виявитися лише першим у низці запланованих на осінь атак.