ua en ru

10 законів, що міняють України

Сьогодні пропрезидентська більшість у Верховній Раді ухвалила 10 законів , наслідки яких для України можуть затьмарити відбувся в 2010 -му , після перемоги Віктора Януковича на президентських виборах , повернення до Конституції 1996 року і відмова від підписання асоціації з ЄС. Закони , безпрецедентно для України обмежують права і свободи громадян , були прийняті за сумнівною процедурою - руками (тобто без фіксації системою "Рада" ) , без належного підрахунку піднятих рук , а також при повному неучасть опозиції. Комплекс вжитих заходів з обмеження прав і свобод громадян дуже нагадує введення надзвичайного стану , але з однією суттєвою особливістю - на відміну від надзвичайного стану , норми прийнятих сьогодні законів будуть діяти на постійній основі.

Документом , вместившим в себе більшість законодавчих новацій партії влади , став проект № 3879 про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальні закони про додаткові заходи захисту безпеки громадян. Автори документа - регіонали Володимир Олійник і Вадим Колесніченко. У світлі норм цього закону забулося навіть прийняття держбюджету на 2014 рік без обговорення і правок.

Короткий список змін , які наберуть чинності після підписання скандальних законів спікером Ради і президентом України та офіційного опублікування.
Наклеп - кримінальний злочин
Згідно з новою -старою статті в Кримінальному кодексі , за наклеп передбачені покарання у вигляді штрафів , виправних робіт та обмеження волі .
Наклепом суд може визнати умисне поширення завідомо недостовірних відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи .
Суд без обвинуваченого
Прийнято Закон "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо заочного кримінального провадження ) " . Заочне кримінальне провадження застосовується , якщо підозрюваний чи обвинувачений ухиляється від прибуття на виклик до міліції , прокуратури або суду . Як відомо , раніше екс -прем'єр Юлія Тимошенко неодноразово відмовлялася прибути на судове засідання у її справі .
Каски , маски і автоколони поза законом
Посилені обмеження на проведення масових акцій протесту. За установку наметів , носіння масок і шоломів на Майдані - до 15 діб арешту. Рух у автоколонах із понад п'яти авто без узгодження з МВС карається штрафом від 40 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права керувати транспортними засобами на 1-2 роки - з вилученням транспортного засобу.
Екстремізм в законі
До Кримінального кодексу додана нова стаття - про екстремістської діяльності . Під нею мається на увазі виготовлення, зберігання та розповсюдження екстремістських матеріалів , в тому числі через ЗМІ. За це тепер штрафуватимуть на суму від 200 до 800 неоподатковуваних мінімумів. При повторних діях - штраф від однієї до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів або обмеження чи позбавлення волі на строк до трьох років. Визначення екстремістських матеріалів настільки широко , що робить ризикованою будь-яку опозиційну публічну активність та її висвітлення .
Антифашизм
Внесені до Кримінального кодексу правки припускають відповідальність за заперечення чи виправдання злочинів фашизму , пропаганду неонацистської ідеології , виготовлення і розповсюдження матеріалів , в яких виправдовуються злочини фашистів і їх прибічників.
Порушення цього закону , до чого при бажанні можна віднести діяльність і символіку опозиційної парламентської партії Свобода , передбачає покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до двох років , а також штраф у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів.
Ні слова про міліцію
За збір конфіденційної інформації про співробітників правоохоронних органів , у разі вступу в силу закону Колесніченка - Олійника , активістам загрожує великий штраф в розмірі від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів або виправні роботи на строк до одного року , або арешт на строк до шести місяців.
Крім того , внесено зміни до статті 345 КК " Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу" , згідно з якими загроза життю співробітнику правоохоронних органів , близьким родичам або членам його сім'ї карається обмеженням волі на строк від трьох до семи років.
Приклад: у разі повторення ситуації зі спробами штурму Майдану силовиками " самооборона Майдану" , що захищає барикади , в повному складі може отримати " від 3 -х до 7 -ми " .
Боротьба з порушниками або удар по Майдану
Посилюється відповідальність за групове порушення громадського порядку. Дії , які призводять до грубого порушення громадського порядку або порушення роботи транспорту , підприємства , установи чи організації , а також активна участь у таких діях , будуть каратися штрафом від 150 до 250 неоподатковуваних мінімумів або арештом на строк до шести місяців , або позбавленням волі на строк до двох років.
іноземні агенти
У законодавство вводиться (як в Росії) поняття " іноземного агента" по відношенню до громадських організацій , що підпадають під це визначення. Мова йде про західних організаціях -донорах , їх структурах в Україні та українських організаціях, які отримують від них гранти , які працюють в сфері розвитку інститутів громадянського суспільства в Україні . Ці організації будуть обкладатися податками.
Також іноземні агенти зобов'язані щомісяця подавати звіти щодо персонального складу керівних органів , а також інформацію про обсяг коштів , отриманих з іноземних джерел , і вказувати мети їх використання .
розблокування особняків
За публічні заклики до блокування доступу до житла громадян або будівлям можна отримати обмеження волі до п'яти років або позбавлення волі від двох до шести років. Наприклад , це може стосуватися учасників акцій протесту, які пікетують квартири і будинки чиновників , суддів , політиків та олігархів.
Обмеження роботи мережевих ЗМІ
Забороняється діяльність інтернет - ЗМІ без реєстрації як інформагентств . Штраф за це порушення - від 600 до 1000 мінімумів доходів з конфіскацією виготовленої продукції та засобів її виготовлення , а в разі повторного порушення - від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходу . Стаття може торкнутися більшості українських новинних інформаційних ресурсів .
Крім того , спеціальна комісія з телебачення і радіомовлення отримує можливість забороняти провайдерам доступ до сайтів , на які вкаже цей орган.
захист суддів
Подібно нормам про правоохоронців , збір інформації про суддю , його близьких родичів і членів сім'ї , а також розповсюдження цієї інформації передбачає покарання у вигляді штрафу від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів або виправні роботи на строк до двох років , або арешт на строк до шести місяців , або позбавлення волі на строк до двох років.
Реабілітація " Беркута"
Якщо президент Янукович підпише сьогоднішні зміни в так званий закон про амністію учасників акцій протесту , то бійці "Беркута" не будуть покарані за застосування сили на Майдані і на вулиці Банковій до студентам, журналістам та іншим громадянам . Документ звільняє від покарання учасників подій за статтями " умисне середньої тяжкості тілесне ушкодження " (ст. 122 ) та перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ст. 171). Нагадаємо , 1 грудня на Банковій від дій "Беркута " отримали травми понад 40 журналістів.
Ідентифікація мобільного зв'язку
Оператори телекомунікаційних видів діяльності (у тому числі інтернет- провайдери та оператори стільникового зв'язку ) , в яких використовується ідентифікаційна картка (SIM та інші) , зобов'язані укладати договори з клієнтами. Тепер придбати SIM- карту будь-якого оператора без паспорта буде неможливо (див. реакцію телеком- ринку). Суть зводиться до того , що держоргани за запитом зможуть отримувати від операторів відомості про їх абонентах.