У торговому представництві США (USTR) у п'ятницю оголосили про початок розслідування причин високого рівня інтелектуального піратства в Україні.
Це стало другим серйозним кроком американського уряду щодо нашої країни в цьому році - місяцем раніше Україна очолила так званий "список 301" країн-порушників інтелектуальної власності. "Ми виявили серйозні проблеми в цій сфері і мають намір консультуватися з українським урядом щодо причин цих проблем", - наводяться в повідомленні слова торгового представника Міріам Сапіро.
США висувають претензії до України за трьома основними напрямками: високому рівню інтернет-піратства, використанню піратського програмного забезпечення в держорганах і проблем з організацією збирання і розподілу авторських відрахувань. "Фактично прогрес відсутній по кожному з них", - йдеться у звіті USTR. Так, у відомстві називають безуспішною торішню спробу закрити найбільший в Україні файлообмінний ресурс ex.ua, вважають недостатнім бюджетне фінансування програми легалізації програмного забезпечення (ПЗ; 100 млн грн в 2013 році) і незадоволені позбавленням "Української ліги музичних прав" статусу уповноваженої організації колективного управління авторськими правами.
Статус "пірата N1" погрожує Україні виключенням з "Загальної системи привілеїв" (GSP) - програми американського уряду з підтримки економічного зростання країн, в рамках якої в США безмитно ввозиться 3,4 тис. видів товарів із 140 країн. Завдяки GSP за 11 місяців 2012 року українська продукція на $ 70 млн була ввезена в США безмитно. Подібні санкції вже застосовувалися до України - в 2001 році за високого рівня піратства вона була виключена з GSP на п'ять років. Про ризик виключення з програми Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA), що об'єднує сім найбільших асоціацій американських виробників контенту, і USTR попереджають Україну останні три роки.
На проведенні розслідування ситуації з піратством в Україні наполягала Держслужба інтелектуальної власності, в якій відзначали, що лідерство в "списку 301" "не відображує зусиль уряду в цьому напрямку". За даними відомства, за січень-квітень було відкрито 316 кримінальних справ за фактами порушення прав інтелектуальної власності, вилучено понад 30 тис. примірників аудіовізуальної продукції на загальну суму понад 880 тис. грн. Про необхідність перегляду рішення USTR неодноразово говорив і віце-прем'єр Костянтин Грищенка.
У USTR обіцяють завершити розслідування до 30 листопада, перші слухання у справі пройдуть 18 липня.
До участі у слуханнях USTR запрошує і правовласників. Свою позицію має намір висловити, зокрема, українське представництво Microsoft. "Докладно ми сформулюємо її наступного тижня", - запевнив глава представництва Дмитро Шимків, раніше неодноразово звинувачував уряд у небажанні легалізувати ПЗ в держорганах.
Американські правовласники раніше наполягали на застосування щодо України торгових санкцій відразу після публікації "списку 301". Той факт, що американська сторона все ж почала розслідування, свідчить про бажання знайти з українським урядом шляхи вирішення проблеми піратства, вважає директор юридичної фірми "Виндекс" (представляє інтереси розробників ПЗ Adobe Systems, Graphisoft, Nav N Go, Microsoft і ряду українських медіагруп) Павло Миколюк.
Втім, шансів переконати США в прогресі в українських чиновників небагато, вважає партнер юридичної фірми "Трайдент" Дмитро Гузій. "На легалізацію ПЗ в держорганах потрібні великі гроші (за оцінками Держслужби інтелектуальної власності - 1,4 млрд грн), які уряду ніде взяти, - зазначає він. - А запитання інтернет-піратства та авторських відрахувань вимагають законодавчих змін, які ніхто не готує" . Останній законопроект, який пропонував реформувати систему колективного управління авторськими правами та посилити відповідальність за розповсюдження піратського контенту в інтернеті, був прийнятий у першому читанні ще в 2010 році, але так і не попав на розгляд Верховної ради нового скликання. "Там було багато спірних норм, і, врешті-решт, його закинули", - згадує Гузій.