Судячи з усього, газова труба в обхід України таки буде прокладена.
Новий газопровід в обхід України цілком може бути побудований. Хоча танці «Газпрому» навколо проектів з трубами більше нагадують рольову гру, ніж серйозні наміри: підписані поки документи - просто декларації. Україна, до речі, вже другий місяць не купує газ у Росії: у нас в сховищах лежить більше 20 млрд кубів, і необхідності купувати ще поки немає.
ДВІ ТРУБИ. Росія запевняє, що вже про все домовилася: так, днями глава «Газпрому» Олексій Міллер підписав з главою «ЕвроПолГаза» Мирославом Добрутом меморандум про трубу в обхід України. Це той самий проект «Ямал Европа2», про який раніше писала «Сегодня» (нагадаємо, труба пройде через Білорусь і Польщу до Словаччини та Угорщини). Поки термінів будівництва не називають: до жовтня будуть готувати технікоекономічного обгрунтування проекту, повідомляє пресслужба «Газпрому». Труба буде перекачувати 15 млрд кубів газу на рік. Крім того, «Газпром» підписав ще один меморандум з голландською компанією Gasunie: про її можливу участь у будівництві четвертої гілки «Північного потоку» (може піти до Великобританії через Нідерланди). Але в найближчі півроку «Газпром» зосередиться на газопроводі через Білорусь.
СКАНДАЛ. Є проблема: «ЯмалЕвропа2» може так і не стати реальністю з-¬ за позиції Польщі: підписаний в Санкт-Петербурзі меморандум викликав серйозний скандал у польському уряді. Виявляється, прем'єр країни Дональд Туск нічого про нього не знав. Здивувався повідомленнями про меморандум і віце-прем'єр Януш Пеховскій, який знаходився в той час з візитом в Росії: «Мені сказали, що будуть обговорюватися питання про можливість згоди на технічному рівні». Поспішаючи виправдатися, «ЕвРоПолГАЗ» пояснив, що меморандум ні до чого Польщу не зобов'язує - це лише «угоду про взаєморозуміння». Туск тепер обіцяє покарати причетних до «таємному» підписанню меморандуму: він доручив главі МВС підготувати детальний звіт про ситуацію, причому до роботи над ним залучать польські спецслужби. Тим часом польські ЗМІ вибухнули збуреннями: журналісти бояться посилення монополії «Газпрому» в Центральній Європі і вважають, що Кремль меморандумом тисне на Україну, щоб та швидше вступила в Митний союз. Крім того, ЗМІ звинувачують Росію в тому, що вона втягнула Варшаву в конфлікт з Києвом і намагається внести розкол в польські політичні кола. «Одна пропозиція Володимира Путіна призводить до кипіння в коаліції, міністри перекладають провину один на одного. Росія знову грає польським урядом і загрожує нашій енергетичній незалежності », - пише, наприклад, Nasz Dziennik. «Суть цього реалітішоу проста і зрозуміла: польський уряд перебуває в хаосі», - коментує скандал у владі газета Wyborcza.
ЗАРАДИ УКРАЇНИ? «Польська позиція зрозуміла, - сказав« Сьогодні »незалежний експерт Валентин Землянський. - Польща не зацікавлена в додаткових проектах «Газпрому». Ну і Польща бачить себе провідником України в ЄС, і рішення будувати нову трубу в обхід нас буде йти в розріз з інтересами нашої країни. Крім того, Росія подає ситуацію як доконаний факт, але цей меморандум - ¬ просто протокол про намір подумати про можливості проекту. Польщу він ні до чого не зобов'язує ». «Питання будівництва газопроводів в ЄС вирішується на рівні Єврокомісії. Допускаю, що газова компанія могла підписати з «Газпромом» меморандум, не повідомивши про це уряд, але вона не мала права приймати таке рішення самостійно, - говорить експерт Олександр Гудима. - І правильно, що Польща відмовляється будувати газопроводи, які можуть зашкодити інтересам України. Вона ж розуміє - цей газопровід не є економічно необхідним. І, якщо за наявності «Північного», «Південного потоку» і тільки на 70% завантаженої української ГТС вони почали б будувати ще одну трубу, вони б тільки підігріли монополістскіе апетити Росії на шкоду нам ». «Не варто дивуватися тому, що уряд Польщі нічого не знало про меморандум, - каже політолог Володимир Фесенко. - «Газпром» і Росія вміють діяти поступально. Справа в тому, що формально газовий бізнес в Європі більш автономний, ніж у нас і в Росії, і на рівні бізнесу домовитися можна. Але тут держава сказала, що є протиріччя між інтересами бізнесу та інтересами держави, і цей конфлікт і привів до скандалу ».
На думку експерта по газу Валерія Боровика, Україні поки не варто турбуватися з приводу підписаного меморандуму: «Це безперспективний для Польщі проект. Він порушує енергетичну незалежність країни, ставлячи Польщу в ще більшу залежність від монопольного постачальника газу в особі «Газпрому». Тому я думаю, угоду залишиться на папері, крім того, будуть розборки у вищих ешелонах влади Польщі. Тому поки Україні можна заспокоїтися: навіть якщо проект будуть реалізовувати, то це довгострокова перспектива на 5 років ». А ось директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич вважає, що приводи для занепокоєння є: «Все-таки меморандум підписали, і тепер уряд Польщі розбирається, чому це відбулося за їх спиною. У будь-якій випадку, з чисто комерційної точки зору їм вигідно додатково заробити на транзиті газу. Причому думаю, Росії треба було будувати відразу цей газопровід, а не «Південний потік» - це б куди більше загрожувало Україні. Тому теоретично підписаний меморандум несе нам загрозу, адже він забере ще частину транзиту. Правда, я не думаю, що його почнуть будувати раніше 18-го року, та й поляки не хочуть ще більш серйозно залежати від російського газу. Поки, як я розумію, польська влада прийняла рішення обійтися без цієї труби. Їх економіка могла б від неї і виграти, але тут зіграв політичний чинник ».