"2015-го будуть не Майдани, а взяття державних установ"
За останні два тижні у політиці відбулися три важливі кадрові призначення. Керівник Мін'юсту Олександр Лавринович очолив Вищу раду юстиції. На його місце прийшла міністр Кабміну Олена Лукаш. Біля керма Центрвиборчкому став його член із квоти Партії регіонів - Михайло Охендовський. Він замінив на цій посаді Володимира Шаповала, якого відправили на пенсію.
- Як концентрується власність, так само зосереджується і влада в руках "сім'ї", - пояснює політолог 60-річний Віктор Небоженко. - Той же Андрій Портнов (радник президента із судоустрою. - "ГПУ"), який вважає себе головним суддівським менеджером, практично нічого не отримав, а його місце посіли близькі до Януковича люди. Портнов хотів очолити міністерство чи Вищу раду юстиції, бо там вирішують долі суддів, а не в Адміністрації президента. Йому цього не дали.
Хто завадив Портнову втілити свою мрію?
- У нас є лише один Дід Мороз, який роздає посади. Йде підготовка до президентської кампанії. А Віктор Янукович не з тих, хто довіряє вибори демократії.
Лукаш і Лавринович збережуть посади до 2015 року?
- Звичайно. Не треба забувати, що Григорій Ілляшов, чоловік Лукаш, очолює розвідку. Триває надзвичайна концентрація людей, які своїми посадами зобов'язані Януковичу. Він розраховує не стільки на вдячність, як на цілковите підкорення, повагу.
Яку роль відіграють ці три посади зараз?
- Суди виконують і великі, й малі доручення. Будь-який районний суд може закрити будь-який Майдан.
Навіщо міняти голову Вищої ради юстиції, якщо й так усе під контролем?
- Президент перестраховується. Є ще судді, які не виконують наказів за телефонним дзвінком. Можливо, станемо асоційованими членами Євросоюзу. В такій ситуації на нас чекають і прокурорська, і судова реформи, і зміни у Мін'юсті. Тому якщо доведеться підчищати політичний дизайн, полотно має відповідати запитам головного художника - Януковича.
Які завдання стоять перед Лавриновичем як головою Вищої ради юстиції?
- Це призначення - символічне для суддів. Мовляв, хлопці, вами керуватиме не людина з вашої тусовки, а наглядач. Лавринович - "смотрящий". Людина, яка не пропрацювала і дня в суді. Я його пам'ятаю як найкраще юридично підкуту людину в Народному русі Чорновола. Це - одна із перших "тушок" в Україні. Він зрадив націонал-демократів. За його керівництва Мін'юст працював із нахилом на ті завдання, які ставив Янукович. Без нього також не посадили б Луценка й Тимошенко.
Чого чекати від нового міністра юстиції?
- Мін'юст відповідає за юридичні документи, регіональну юридичну машину. У них багато можливостей підігрувати тому чи тому політику на президентських виборах.
Охендовський буде Ківаловим зразка 2015 року?
- Для того, щоб Янукович переміг, треба мінімум 15 відсотків фальсифікувати. Стільки було на виборах 1999 року, на наступних 2004-го - 5-6 відсотків. Без ЦВК і його регіональних структур цього зробити не можна. Від голови Центрвиборчкому та його підлеглих залежить, чи пригасити фальсифікації, чи закрити на них очі на 5-6 годин у найвідповідальніший момент.
За таких умов чи буде в опозиціонера шанс виграти?
- 2013-й - пік правління Януковича. Але поки що невідомо, з якими силами він пройде наступний рік. Можливо, Україну захлюпне Врадіївка. Міліціонери можуть почати мститися тим, хто сумнівається в їхній силі. Від них багато залежатиме 2015 року. Без міліціонера важко фальсифікувати, адже він перебуває на виборчій дільниці.
Опозиціонер може перемогти Януковича тільки за масової підтримки. Щойно люди виступлять, усі ці міліцейські та суддівські конструкції розваляться.
Повторення 2004 року можливе, коли за результатами переможе знову Янукович, а люди піднімуться?
- Так. Але вже видно, що будуть не Майдани, а взяття державних установ. Ситуація загострюється.