Житло і робота. Як українцям вберегтися від шахрайства у Німеччині: поради

Житло і робота. Як українцям вберегтися від шахрайства у Німеччині: поради Фото: Допомога біженцям у Німеччині (gettyimages.com)

Німеччина прийняла понад мільйон українських біженців і продовжує надавати притулок втікачам від війни. Чимало людей прибувають у цю країну розгубленими, чим користуються шахраї.

Які шахрайські схеми діють у Німеччині та як вберегтися українцям, TRAVEL РБК-Україна розповідає з посиланням на ukrainianingermany.de.

Як біженці можуть втрати кошти після приїзду в Німеччину

Одне із місць, де на біженців можуть очікувати зловмисники – вокзали. Там є небезпека стати жертвою кишенькових злодіїв.

Також українці можуть стати жертвами махінацій із SIM-картками від Telekom і Vodafone. Ці оператори дарують SIM-картки біженцям з України, щоб люди могли безкоштовно телефонувати додому. Кельнська благодійна організація Blau-Gelbes Kreuz дійшла висновку, що шахраї пропонують людям SIM-картки з дорогими контрактами та без можливості користуватися інтернетом.

Також варто уважно ставитися до інтернет-магазинів. Основне правило – не залишати свої персональні дані на незнайомих або підозрілих сайтах. Якщо оплатити товар на сайті-двійнику, можна автоматично потрапити в пастку шахраїв. Інтернет-магазини можуть пропонувати товари, яких в них немає, або вони в неналежному стані. Якщо є необхідність скористатися послугами невідомого інтернет-магазину, варто купувати товари з післяплатою.

Житло і робота. Як українцям вберегтися від шахрайства у Німеччині: порадиФото: Біженцям слід стерегтися карманних злодіїв (gettyimages.com)

Махінації з працевлаштуванням

Одним із найпоширеніших видів шахрайства є розміщення оголошень про роботу. На сайтах зазвичай пропонують виконувати легку роботу за помірну оплату. Часто шахраї розміщують оголошення з вигаданими посадами, легкою роботою та високою погодинною оплатою. Також можуть пропонувати швидке кар’єрне зростання без освіти та навичок.

Насторожити має швидка відповідь на заявку та співбесіда з мінімальною кількістю запитань.

Варто з'ясувати, чи існує компанія. Необхідну інформацію можна знайти в соц мережах або через пошукові системи. Також можна звернутися до місцевого Джобцентру або офіційних агенцій з працевлаштуванню та дізнатися більш детальніше про майбутнього працедавця.

Житло і робота. Як українцям вберегтися від шахрайства у Німеччині: порадиФото: Джобцентр у Німеччині (gettyimages.com)

Шахрайство при пошуку житла

Незнання мови ускладнює ситуацію з пошуком житла. Насторожити має прохання надіслати перед зустріччю завдаток чи фото з паспортом. Натомість "орендодавець" надсилає своє фото з паспортом у руках. Втім, після переказу грошей шахрай часто зникає. Тому біженців попереджають, що до підписання договору завдатків не можна відправляти.

Ознаки шахрайства: на що звернути увагу

Хоча схеми обману весь час змінюються, підозри мають викликати такі ознаки:

  • Занадто вигідні умови праці. Варто вивчити середній рівень оплати праці. Реальні роботодавці пропонують середньоринкову оплату, а ось обіцянки високої зарплати можуть бути ознакою шахрайства.
  • Підозріла адреса електронної пошти роботодавця. Треба перевіряти контакти на офіційному сайті компанії. Бувають відмінності зі сторонніми символами. Наприклад: "indeed.com" замість "Indeed.com". Інша тактика полягає у використанні назви компанії в електронній пошті, наприклад: "indeed@gmail.com" чи "indeed@yahoo.com".
  • Відразу просять надати конфіденційну інформацію (серію та номер паспорту, водійського посвідчення або ідентифікаційного коду). Також не можна повідомляти номер свого банківського рахунку або кредитної картки, не надсилати в чат або електронною поштою конфіденційну особисту інформацію.
  • Насторожити має, якщо у підприємства або майбутнього роботодавця відсутня фізична адреса або контактні дані на сайті компанії. Важливо перевіряти адресу підприємства – може виявитися, що це житловий будинок чи пустир.

Яких правил безпеки в інтернеті слід дотримуватися

Для того, щоб вберегтися від обману та не втратити кошти, слід дотримуватися таких правил:

  • Не вказувати персональні дані на неперевірених сайтах;
  • Не вводити дані банківських карток (термін дії та CVV-код);
  • Перевіряти гіперпосилання та наповнення сайту, чи відповідають вони офіційним сторінкам компаній;
  • Не здійснювати оплат при отриманні не зрозумілих листів чи повідомлень;
  • Не робити передоплат у неперевірених інтернет-магазинах;
  • Не робити оплат при працевлашуванні.

У випадку, якщо є підозра на шахрайство, варто звернутися до центрів допомоги біженцям та в місцеві правоохоронні органи. Також треба зателефонувати на лінію екстреної допомоги в ЄС: 112.

Житло і робота. Як українцям вберегтися від шахрайства у Німеччині: порадиФото: Не варто вводити дані банківських карток на підозрілих сайтах (unsplash.com)

Також варто зберегти номери телефонів громадських та волонтерських організацій, які допомагають біженцям в Німеччині, куди можна звернутися за безкоштовною юридичною допомогою.

Нагадаємо, ми писали про головні помилки при пошуку роботи за кордоном.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Увага! Під час війни активізувалися інтернет-шахраї, які видають себе за сайт РБК-Україна. Вони використовують наш дизайн, персональні дані редакції та схожу адресу сайту. Єдиний домен РБК-Україна – www.rbc.ua. Про фейкові сторінки з нашою назвою повідомляйте на пошту: sb@rbc.ua.