Українські біженці у Польщі у наступному році мають сплачувати за проживання у пансіонатах чи гуртожитках, які досі оплачувала держава.
Нові правила стосуються працездатних українців, які можуть заробляти та самостійно оплачувати проживання. У яких видах житла живуть українці в Польщі, та хто це оплачує, TRAVEL РБК-Україна розповіли у міжнародній агенції Gremi Personal.
Зміни до спеціального закону про допомогу українцям будуть розглядати в кінці листопада. Відповідно до проекту, з січня 2023 року українці в колективних центрах, включаючи гуртожитки, санаторії та пансіонати, платитимуть 50% вартості свого проживання через 3 місяці перебування у такому житлі.
Очікується, що за цей час вони влаштуються на роботу і зможуть переїхати в орендоване житло. Якщо вони не працевлаштуються, то наступні 3 місяці плата за колективне житло складатиме 100%.
Такі правила не стосуватимуться людей, які не зможуть працювати – пенсіонерів, багатодітних матерів, людей з інвалідністю. Для них проживання залишатиметься безплатним. Між тим, за даними польської влади, в країні вже працевлаштувалися понад дві третини біженців працездатного віку.
Аналітичний центр міжнародної агенції з працевлаштування Gremi Personal дослідив, в якому типі житла проживають наші люди та хто за це платить. Опитування провели у першій половині листопада 2022 року. Участь у ньому взяли 1700 українців в різних регіонах Польщі.
Інфографіка: У яких видах житла живуть українці у Польщі (надана РБК-Україна)
Виявилося, що:
Зміни до законодавства стосовно оплати проживання можуть стосуватися незначної частини біженців, які знайшли прихисток у Польщі.
Так, аналітики виявили, що:
Умови проживання влаштовують 76% респондентів, а 24% планують змінити житло найближчим часом.
"Хоча Польща створила найбільше програм для проживання біженців серед всіх європейських країн, більшість українців вирішують житлові питання своїм коштом", – звертає увагу Анна Джоболда, директорка департаменту рекрутації Gremi Personal.
Інфографіка: Хто сплачує за житло українців у Польщі (надана РБК-Україна)
У Польщі дорога оренда квартир, але вистачає багато варіантів для комфортного проживання. Наприклад, популярною є практика, коли поляки надають прихисток українцям у себе вдома, натомість отримуючи компенсацію від держави в розмірі 40 злотих (320 грн) за добу за кожного українця, зазначають у компанії.
Також часто українці орендують великі квартири спільно на кілька сімей, що дешевше, ніж окреме житло.
"Найвигідніший варіант – проживання за кошти підприємства. Польські роботодавці конкурують між собою за українців, тому намагаються створити максимально комфортні умови для своїх працівників", – звертає увагу Анна Джоболда. Вона додає, що здебільшого таке житло має належну якість, навіть якщо це хостел чи гуртожиток.
Поки польські роботодавці готові надавати комфортне житло для своїх працівників, фахівці з працевлаштування радять скористатися таким тимчасовим варіантом, принаймні тим, хто вирішив перезимувати у Польщі.
Нагадаємо, Польща змінює стратегію щодо українських біженців.
Також стало відомо, як українцям отримати допомогу від німецького фонду у Польщі.