У Латвії пропонують зобов'язати українських дітей відвідувати школу: причини

У Латвії пропонують зобов'язати українських дітей відвідувати школу: причини Фото: Українці в Латвії (unsplash.com)

Половина українських дітей-біженців у Латвії не відвідують місцеві школи, а навчаються дистанційно в українських. Це означає, що вони "випали" із системи навчання латиської мови.

У зв'язку із цим уряду пропонують запровадити обов'язкове навчання для українців у місцевих школах, повідомляє РБК-Україна з посиланням на lsm.lv.

У Латвії зареєстровані 9335 українських дітей шкільного віку. Але для 4100 із них батьки обрали варіант дистанційного навчання в українській школі.

Питання інтеграції дітей українських біженців у Латвії стоїть дуже гостро, бо значна частина не відвідують школу, що впливає на їхню соціалізацію та психоемоційну сферу, наголошує член правління руху "Хочу допомогти біженцям" Лінда Якобсоне-Гавала.

"Діти мають бути у безпечному середовищі. Але якщо батьки йдуть на роботу, а діти весь день залишаються вдома – це небезпечна ситуація для дитини та для батьків, які на роботі хвилюються за неї", – пояснила вона.

Крім вчителів, діти у школі мають доступ до логопеда, до соцпрацівника, психолога.

"У Латвії не запровадили правило, як у Литві та Естонії, що діти повинні обов'язково відвідувати місцеву школу. У нас закон про загальну освіту також передбачає, щоб дитина відвідувала школу. На одному із засідань комісії ми вирішили порушити це питання у міністерстві, щоб записали у законі, що вони зобов'язані відвідувати нашу школу", – зазначила Лінда Якобсоне-Гавала.

Також експерти наголошують на іншій проблемі – залишається відкритим питання вивчення латиської мови. Діти біженців не ходять на мовні курси, бо на них приймають дорослих після 17 років.

"Вони не навчаються в школі, як решта дітей, залишаються поза навчанням латиської мови. Міносвіти протягом року отримає реальне уявлення про те, скільки у нас таких дітей, чи проживають вони в Латвії, і що з ними робити, щоб наступного року починати їх навчати латиської мови", – сказав голова Комісії Сейму з громадянства, міграції та згуртування суспільства Гунар Кутріс.

Зазначається, що діти живуть у Латвії вже рік, тому для них буде краще, якщо вони ходитимуть до школи та занурюватимуться у мовне середовище.

Навесні в Латвії затвердили правило, що за відсутності українських дітей у школах понад 20 днів їх відраховуватимуть. Це пов'язано із тим, що батьки інколи не повідомляли про переїзд.

Також у Литві українських біженців збиралися перевіряти на знання литовської мови. Водночас глава литовського уряду сказала, це буде неповагою до людей, які тікали від війни.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.