До 30% від ціни. Як при виїзді з ЄС повернути частину грошей за покупки
Купуючи товари в Європі, українці мають можливість отримати до повернення додому приємний бонус, скориставшись можливістю повернення до 25% витрачених на покупку коштів.
Як отримати компенсацію ПДВ, з якими товарами працює ця опція та як повернути гроші – РБК-Україна розповіла юристка юридичної компанії GLS Аліна Горяєва.
Не випадкова знижка. Що таке Tax free і як це працює
Tax free – це система повернення податку на додану вартість (ПДВ, VAT) товарів в країнах ЄС іноземцям.
"По суті, здійснюючи покупки в Європі, українці можуть розраховувати на приємний бонус – повернення до 25% від витрачених коштів. Європейські закони встановлюють, що ПДВ нараховується всередині країни, а при реалізації товару за межі країни (експорт), застосовується ціна без ПДВ", – пояснює Аліна Горяєва.
Головна умова для отримання компенсації – перетин купленим товаром кордону ЄС протягом певного часу після покупки (строк у різних країнах свій).
"Пам’ятайте, що повернення ПДВ – це не випадкова знижка, а ваше законне право, тому не зволікайте та повертайте свої законні гроші! Компенсувати ПДВ мають право покупці, які постійно проживають поза межами країн Європейського союзу, не мають посвідки на постійне проживання та не працевлаштовані в Європейському союзі", – пояснює фахівець.
Скільки грошей можна повернути на кордоні
ПДВ можна компенсувати на будь-які товари, окрім палива. Як правило, це товари для особистого вжитку, а не для подальшого продажу. Якщо товарів ви везете багато, то у оформленні документа tax free можуть відмовити.
"Для оформлення документа tax free покупка повинна бути здійснена на певну мінімальну суму – від 25 євро у Німеччині до 175 євро у Словаччині. Це може бути декілька товарів за меншою ціною, але загальний чек повинен досягати мінімального порогу. На один чек оформлюється один документ tax free. Документ tax free оформлюється на одну конкретну особу", – каже юрист.
Таким чином можна повернути від 4% до 25%. В кожному випадку це залежить від країни та виду товару. Ставка ПДВ буде вказана у товарному чеку.
Фото: ПДВ можна компенсувати на майже будь-які товари (wikipedia.org)
Як оформити повернення податку
Tax free покупці оформлюють у магазинах, де є така позначка. Якщо її немає, можна запитати у продавця, чи доступна дана можливість. Також треба уточнити у працівника магазину мінімальну суму у чеку. Перед покупкою та здійсненням оплати повідомте продавця про бажання оформити документ tax free.
Надайте продавцю закордонний паспорт для оформлення документа. Перевірте, чи правильно заповнені у формі інформація про товар, ваші ім’я, прізвище, паспортні дані, контактні дані, адреса реєстрації – у випадку неспівпадіння даних, вам може бути відмовлено у поверненні коштів.
Оберіть та вкажіть зручний для вас спосіб повернення коштів – готівкою або на картку. При обранні безготівкового способу, вкажіть номер картки або банківського рахунку. Сплатіть покупку зручним для вас способом та обов’язково збережіть чек.
"У деяких країнах система tax free працює дистанційно, і документ автоматично надсилається на митницю. Але в більшості випадків у магазині ви отримаєте паперовий документ tax free. Документ повинен бути оформлений саме у день покупки товару, але не пізніше", – звертає увагу юрист.
Для повернення податку необхідно поставити печатку на кордоні, як правило, зі сторони країни Європейського союзу.
Найзручніший спосіб повернути кошти – за допомогою глобальних операторів.
"В такому випадку у вас є можливість повернути кошти у пунктах видачі грошей цього оператора або його партнерів, які розташовані у вашому місті, або безпосередньо в аеропорту чи пункті перетину кордону. Крім того, можна також скористатися спеціальною скринькою, де необхідно залишити документ tax free та очікувати на його обробку або надсилання документа поштою", – додає співрозмовниця.
Можна обрати, куди саме отримати кошти – на картку або готівкою. При виборі способу звертайте увагу на ліміти операторів на повернення готівки (наприклад для Global Blue – це 1500 євро).
Відзначимо, через війну питання надання громадянства України іноземцям, а особливо російського та білоруського походження, у багатьох викликає відверте занепокоєння. Тому в Україні вирішили запровадити зміни для тих, хто хоче стати громадянином нашої країни.
Також повідомлялося, як подати заявку на допомогу при народженні дитини.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.