Кориця здатна творити дива зі здоров’ям, а не лише додавати присмаку різноманітним стравам. Спеція особливо корисна в холодну пору, адже знати лікувати застуду.
Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на сайт Huffpost.
Лікар терапевт Майкл Дансінгер сказав, що є достатньо позитивних досліджень, які свідчать про те, що приблизно 1/2 чайної ложки кориці на день може покращити рівень цукру в крові, резистентність до інсуліну, артеріальний тиск та рівень холестерину.
Суміш кориці й меду є найефективнішими ліками проти грипу та застуди, спеція в рази підсилює користь меду. Ця лікувальна суміш підвищує імунітет, бореться з вірусами, знімає головний біль.
Треба змішати чверть чайної ложки кориці та 1 столову ложку меду і вживати тричі на день. Єдине, не можна лікуватися цією сумішшю, якщо дуже висока температура.
Корицю можна додавати до різноманітних страв та продуктів, як от, посипати спецією вівсянку, арахісове масло, йогурт, нарізані яблука, тости, пластівці або навіть перець чилі чи рагу.
Вона також додає теплий смак пікантним рецептам, тому спробуйте поєднувати її зі спеціями, такими як гвоздика, кардамон і мускатний горіх. Кориця також добре поєднується з різними інгредієнтами, такими як яблука, абрикоси, чорниця, груші, банани, мигдаль і курка.
Ця спеція має низку переваг і корисних властивостей для здоров’я. Але її не можна вживати під час вагітності, бо у великій кількості кориця може спричинити скорочення матки.
Також кориця здатна розріджувати кров, тому протипоказана тим, хто має низький ступінь згортання крові та підвищений тиск. Варто пам’ятати, що кориця може бути токсичною, тому добова норма не повинна перевищувати 6 г.
Надмірне споживання кориці може призвести до пошкодження печінки, виразок у роті та низького рівня цукру в крові.
Раніше вчені заявляли про нову користь кориці для організму людини.
Також ми писали про 5 спецій, які варто додавати у каву, щоб покращити смак.