Ми всі звикли до скла, яке виробляється людиною, проте існує також скло, яке виявили у природі. Іноді буває складно визначити його походження у природному середовищі. Нове дослідження допомогло розкрити історію виникнення скляних частинок, виявлених Австралії.
Про це пише РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на онлайн-видання ScienceAlert, в якому публікуються статті про наукові дослідження, відкриття та результати.
У районі, де є щонайменше 13 ударних кратерів, раніше виявлено уламки метеоритів, що сформувалися в результаті подій приблизно 5 тисяч років тому. У місцевих аборигенів передається з покоління в покоління легенда про поле кратерів.
Метеорити, знайдені у цій місцевості, належать до класу залізних і містять значну кількість металів, включаючи залізо, нікель та кобальт.
Коли космічний об'єкт зіткнувся із Землею, тепло, що утворилося, розплавило його компоненти разом з навколишньою породою. Частина розплавленого матеріалу сформувала краплі, розкидані по території та затверділі, що нагадують фрагменти вулканічного скла.
Ці зразки скла було вивчено дослідниками. У лабораторії деякі частинки були розплавлені до плазмового стану з використанням лазера, а потім аналізувалися мас-спектрометром для визначення складу матеріалу.
З'ясувалося, що скло містить елементи місцевої породи, а також значну кількість заліза, нікелю, кобальту, хрому, іридію та інших елементів платинової групи.
Виявлено, що склад метеоритного скла становить близько 10 відсотків загального обсягу. Хоча ця частка здається незначною, вона є важливою. Наприклад, розплавлені породи, що утворилися після падіння метеориту Чиксулуб у Мексиці, містять менше 0,1 відсотка астероїдного матеріалу.
Подібні зразки метеоритного скла було знайдено і в інших місцях Землі, включаючи Єгипет та Саудівську Аравію. Автори дослідження вважають, що хімічний аналіз таких зразків допоможе краще визначити, чи той чи інший кратер має космічне походження.
Читайте також, чи загрожує людству 300-метровий астероїд Апофіс.
А ще ми маємо матеріал про те, чи може ядерний удар врятувати людство від астероїда-вбивці.