Ситуації в житті бувають різні й зовсім необов'язково у кожній висловлювати свою думку або додавати свої "5 копійок". Інколи найкращим коментарем від вас може стати мовчання, бо може вийти собі дорожче.
У яких випадках варто зберігати мовчання, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).
У моменти гніву, розчарування або інших сильних емоцій найкраще промовчати. Бо, коли нас переповнюють сильні почуття, ми стаємо менш раціональними. І ми можемо наговорити те, про що потім пошкодуємо.
Це не буде придушення ваших почуттів, скоріше - відкладена розмова до "холодної" голови. Вам потрібно мати відповідний час та місце, щоб все спокійно обговорити. Після того, як "розпал емоцій" вщухне.
Коли людина не знає достатньо про щось чи конкретне питання, найкраще промовчати. Це позбавить вас від ризику створити помилкову основу для розмови. Інколи варто мовчати, щоб спостерігати та збирати інформацію - щоб згодом висловити свою думку.
Звісно, якщо саме це не ваша мета. Участь у шкідливих нападках або негативні розмови про інших рідко призводять до позитивних результатів. Це шкодить не лише іншій людині, а й вашій довірі та стосункам. Бо люди менш схильні довіряти тому, хто погано говорить про інших.
Але рефлекторне вираження розчарування не є одним з них, бо воно часто переходить межу території неповаги, що викликає обурення зі всіх сторін. Бувають випадки, коли чесність необхідна і дуже важливо врахувати потенційну користь чи шкоду від слів, які ви обираєте.
Коли хтось висловлює конструктивну критику або негативний відгук, виправдати свої дії чи захистити себе - це цілком природня реакція. Однак ваша відповідь у більшості ситуацій тільки загострить ситуацію, а не призведе до продуктивної розмови.
Зберігання мовчання в такі моменти дозволить ваш сприйняти критику, не захищаючись. Варто відповідати тільки тоді, коли людина закінчить говорити, а ви будете готові надати обґрунтовану відповідь.
Незалежно від того, чи маєте ви справу з зухвалою дитиною, чи запроваджуєте нову політику компанії, відкрита дискусія може послабити ваш авторитет.
Якщо ви уважно розглянули всі варіанти та чітко зробили вибір, не втягуйтеся у циклічні дебати, коротко викладіть свою позицію без надмірних пояснень.
Дайте зрозуміти, що рішення є остаточним, не вибачаючись. Мовчання після оголошення свого вибору означає, що справа вже вирішена.
На життєвому шляху, як в особистому, так і у професійному - ми постійно збираємо інформацію та досвід, які формують наші перспективи. Але ви повинні визнати, що не всі будуть розділяти з вами точку зору.
Буде багато ситуацій, коли ваше минуле, думки та досвід не мають відношення до теми або не будуть цінуватися аудиторією. В такі хвилини варто мовчати й уважно слухати.
Наприклад, приєднання до сформованої команди чи проєкту означає, що вже існує культура та спосіб роботи. Обмін думками в кар'єр, перш ніж зрозуміти контекст, рідко проходить добре. Те саме стосується внесення пропозицій щодо покращення чогось без безпосереднього досвіду.
Якщо хтось довірив вам особисту інформацію або таємницю, ви повинні поважати їх конфіденційність і розсудливість, зберігаючи мовчання. Існують етичні, моральні та іноді юридичні причини мовчати, будь-то приватні питання охорони здоров'я, фінансова інформація, юридична, внутрішня інформацію про компанію чи будь-яка інша, яка має зберігатися в таємниці залученими сторонами.
Іноді мовчання є найбільш шанобливою та уважною відповіддю, яку ви можете запропонувати. Мовчання демонструє повагу до інших і врахування їхнього досвіду та точок зору.
Наприклад, мовчання може бути доречним під час пам'яті чи молитви. Зберігання тихої присутності дає можливість іншим безперешкодно спілкуватися зі своїми цінностями, вірою, горем або вдячністю.
Так само, колись хтось ділиться особистою історією чи емоційним досвідом, він заслуговує вашої повної уваги. Слухаючи та не перебиваючи, ви висловлюєте турботу.
У моменти глибокої скорботи чи болю слова можуть здаватися недоречними. І все, що ви можете запропонувати - ваша мовчазна присутність. У ситуаціях горя чи травми наша мовчазна присутність може дати почуття безпеки, яке часто не можуть передати слова. Інколи не потрібно заповнювати тишу словами.
У запалі суперечок емоції стають гарячими, а слова летять швидше за думки. Раціонально мислити та ефективно спілкуватися не вдається, тому варто у такі моменти промовчати. Бо ми говоримо не те що маємо на увазі й потім жалкуємо.
Ви можете запобігти непотрібному болю і прокласти шлях для більш конструктивної розмови пізніше. У палких суперечках ваше мовчання - ваша зброя.
Коли ви у чомусь не впевнені, потрібно промовчати. Бо ваші слова, якщо ви не розумієте щось до кінця, можуть вам нашкодити. Мовчання в таких ситуаціях дає можливість слухати, а потім робити обґрунтовані зауваження або ухвалювати рішення.
Не мати відповідей на будь-які питання - це нормально. Іноді ваше мовчання говорить про вашу мудрість та смиренність.
Багатьом з нас важко зберігати мовчання, коли говорить хтось інший. У таких випадках мовчання - це не просто прояв ввічливості, а й ефективне спілкування.
Коли ми уважно слухаємо, ми виявляємо повагу до того, хто говорить і глибше розуміємо його думку. Не піддавайтеся бажанню перебити. Дозвольте мовчанню робити диво.
Час - має значення й у розмові також. У вас може бути ідеальна відповідь, найкращий коментар або дуже важлива інформація, але не у той час. Краще притримати себе за язик.
Ваші слова, якими б вони важливими не були, можуть вплинути на ситуацію, якщо вони будуть сказані в непотрібний час.
Інколи мовчання та тиша можуть стати посланням. Психологи стверджують, що наші невербальні сигнали подають сигнали інколи краще, ніж слова. Мовчання може передавати співчуття, злагоду, вдумливість, несхвалення.
Раніше ми писали про те, чому нещасливі пари не хочуть розлучатися.
А ще розповідали про те, як пережити розставання та почати нове життя.
Під час написання матеріалу були використані джерела: Medium, Listverse, Psychology Today.