Вчені з'ясували, що жіноче та чоловіче серце по-різному реагує на гормон стресу норадреналін. Жіноче серце виявилося стійкішим і відновлюється в рази швидше, ніж чоловіче.
Про це йдеться у дослідженні американських учених, опублікованому у Science Advances.
Дослідники з Каліфорнійського університету в Дейвісі виявили, що серця самців та самок мишей по-різному реагують на гормон стресу норадреналін.
Зокрема, вчені зосередилися на факторах, що призводять до аритмії – типу серцевого розладу, за якого імпульси, що контролюють серцебиття, не функціонують нормально. І це призводить до порушень частоти та ритмічності серцевих скорочень.
Команда розробила новий метод флуоресцентної візуалізації, яка дозволила визначати реакцію серця на гормони та нейромедіатори у режимі реального часу.
Для дослідження використовували генетично модифіковану лінію мишей CAMPER, у якої тканина серцевого м'яза передавала світло лише під час дуже специфічної хімічної реакції у серці – зв'язуванні цАМФ (циклічний аденозин), який передає хімічний сигнал від гормонів та нейромедіаторів клітин серця.
За даними ВООЗ, серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті людей у всьому світі й щороку від них помирає майже 18 млн людей. І хоча від цих захворювань страждають обидві статі, дослідження показують, що підхід до лікування повинен відрізнятися, оскільки методи допомоги чоловікам не завжди підходять жінкам.
Вивчення впливу норадреналіну, який у нашому організмі одночасно виконує функції нейромедіатора та гормону, пов'язаного зі стресовою реакцією, на серця самців та самок мишей показали, що первинна реакція в обох статей на норадреналін однакова.
Але в жінок деякі частини серцевого м'яза швидше повертаються до нормальної роботи, ніж у чоловіків, що призводить до появи електричної активності серця.
На цей момент вчені не можуть точно сказати, що означають ці відмінності в електричній активності між серцями самців та самок. Ймовірно, швидке відновлення нормальної роботи серця у самок говорить про меншу схильність жіночої статі до серцевої аритмії. Для остаточної відповіді на ці питання будуть потрібні додаткові дослідження.
До речі, раніше ми писали про те, як фастфуд насправді впливає на здоров'я.
А ще розповідали про те, як виглядали українські піраміди, що збереглися у Сумах.