Інсульт - це гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку. 15 мільйонів людей у всьому світі щороку страждають від нього, з них п'ять мільйонів помирають, ще п'ять - отримують інвалідність, і ще п'ять - одужують.
30% людей віком до 45 років не знають ознак цього небезпечного захворювання. Тож Центр громадського здоров'я в коментарі РБК-Україна (проєкт Styler) розповідає, як розпізнати інсульт і що потрібно робити, якщо ви помітили в людини його ознаки.
Для визначення перших ознак інсульту запам’ятайте абревіатуру МОЗОК.
Щоб розпізнати інсульт, попросіть людину:
Проблема з виконанням навіть одного із завдань може бути ознакою інсульту. Якщо ви помітили в людини ознаки інсульту, відразу викликайте "швидку".
Не існує "безпечного" куріння. Звичайні сигарети, електронні, тютюнові вироби для нагрівання та кальяни - шкідливі. Через вплив тютюну клітини крові налипають на стінки судин та утворюють тромби, які можуть призвести до стенокардії, інфаркту чи інсульту.
Старайтеся вживати п'ять порцій фруктів, овочів та ягід щодня, не більше однієї чайної ложки солі, не більше 10 чайних ложок доданого цукру, більше клітковини, більше корисних олій, менше тваринних жирів та трансжирів.
Недостатня фізична активність впливає не лише на розвиток серцево-судинних захворювань, а й сприяє надмірній масі тіла та ожиріння. Робіть руханку вранці та розминайтеся протягом дня. Поступово можна додавати вправи з силового тренування м'язів.
Для здоров'я серця важливо регулярно займатися різними видами спорту (фото: Freepik)
Безпечної дози алкоголю не існує. Знімати стрес алкоголем теж погана ідея. Найкраще всього впоратися зі стресом допоможе прогулянка на свіжому повітрі чи інша фізична активність.
Навантаження на серце збільшується разом із кількістю зайвих кілограмів. Виміряти індекс маси тіла (ІМТ) можна за формулою: вага (кг) / зріст у метрах у квадраті (м2). Ймовірна зайва вага, якщо показник вийде ≥ 25,0.
Додатково виміряйте окружність талії - це допоможе визначити розподіл жиру в організмі. При обхваті талії понад 94 сантиметри в чоловіків і понад 80 сантиметрів у жінок збільшується ризик серцевих захворювань та діабету, оскільки такі цифри можуть свідчити про ожиріння.
На розвиток хвороб серця та судин також впливають такі біологічні показники як артеріальний тиск і холестерин.
Часто інфаркти й інсульти є ускладненням постійного підвищення артеріального тиску понад 140/90 міліметрів ртутного стовпчика. Регулярні "стрибки" тиску можуть призвести до атеросклерозу, аневризми, а також розвитку хронічного стану - артеріальної гіпертензії.
Холестерин важливий для функціонування клітин організму. Однак існує так званий поганий холестерин (LDL-холестерин), високий рівень якого у крові формує бляшки на стінках артерій і погіршує кровообіг. Це може призвести до звуження артерій, підвищеного тиску та розвитку ішемічної хвороби серця та інших серцево-судинних хвороб.
Деякі серцево-судинні захворювання можуть довго не проявлятись і мати безсимптомний перебіг. Тому важливо стежити за своїм способом життя, самопочуттям і за найменшої підозри звертатись за консультацією до лікаря.
Раніше ми розповідали, які 13 факторів із щоденного життя підвищують ризик розвитку інсульту.
Читайте також, яка робота може призвести до появи інсульту.