Без запаху та кольору: українців попередили про газ, який провокує рак легень
Радон - невидимий радіоактивний газ. Він становить серйозну небезпеку для здоров'я. Тому важлива знати, як вберегтися від його негативного впливу.
Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на сайт Центру громадського здоров'я.
Як утворюється радон
У природі радон утворюється кількома шляхами, зокрема, під час розпаду урану, який використовують, наприклад, у будівельних матеріалах, а отже, в них також може бути присутній радон.
Радон не має ні кольору, ні запаху і належить до інертних газів, тобто таких, які не вступають у хімічні реакції. Водночас він розчиняється у воді, крові та тканинній рідині. Період його напіврозпаду короткий - лише 3,8 доби.
Радон, що потрапив у повітря з поверхні ґрунту, розсіюється в атмосфері. Він важчий за повітря, саме тому може накопичуватися на перших та цокольних поверхах будівель, у підвалах.
Чим небезпечний
Радон та його дочірні продукти (полоній-218, свинець-214, вісмут-214, полоній-214) випромінюють альфа-частинки, які можуть спричиняти рак дихальних шляхів та легень.
У багатьох країнах Європи, зокрема й в Україні, радон є другим після куріння фактором ризику виникнення раку легенів. Адже його основний шлях надходження до організму людини через легені.
За інформацією ВООЗ, від 3% до 14% усіх захворювань на злоякісні новоутворення легень у світі пов’язані зі впливом цього радіоактивного газу на людину.
Лікарі зазначають, що вживання тютюну різко підвищує ризик захворіти на рак легень від радону.
Також цей газ і продукти його розпаду можуть чинити негативний вплив на найбільш чутливі імунні, статеві та кровотворні клітини.
Як радон проникає у будинки
Джерелами радону є переважно ґрунти під будинками, будівельні матеріали і водопровідна вода, особливо - видобута із артезіанських свердловин, а також природний газ, який використовується для побутових потреб.
В Україні проводиться контроль за будівельними матеріалами. Як свідчать вимірювання, в наших будинках вміст радону незначний.
Як мінімізувати вплив
Кожен з нас може убезпечити себе та своїх близьких від негативного впливу радону. Потрібно:
- регулярно провітрювати житлові та громадські приміщення
- встановити вентиляцію у підвальному чи цокольному приміщеннях
- під час ремонту чи будівництва звертати увагу на якість будматеріалів
- герметизувати підлогу та щілини у стінах перших, цокольних поверхів та підвалах будівель
Раніше українців попереджали про небезпеку через печі та обігрівачі.
Також ми писали, які продукти не можна давати маленьким дітям, щоб уникнути отруєння.
Цей матеріал призначений для загальноосвітніх цілей і його не слід використовувати для постановки медичних діагнозів чи самолікування. Наша мета - надати читачам точну інформацію про симптоми, причини і методи виявлення захворювань. РБК-Україна не несе відповідальність за будь-які діагнози, які можуть бути поставлені читачами на основі матеріалів з цього ресурсу. Ми рекомендуємо не займатися самолікуванням, і у разі будь-яких занепокоєнь стосовно здоров'я звернутися до лікаря.