Війна, тривоги, погані новини. Як підтримувати психічне здоров’я: поради Тетяни Висоцької
Постійні тривоги, погані новини, невизначеність майбутнього - все це виснажує психіку і ментальне здоров'я мільйонів українців. Як впоратися з емоційним навантаженням і знайти сили жити далі?
Своїми порадами з РБК-Україна (проект Styler) поділилася ведуча загальнонаціонального марафону "Єдині новини" і програми "ДНК. Свої" на каналі СТБ Тетяна Висоцька.
"Підтримувати психічне здоров’я зараз важливо для всіх. В Україні щодня - ракетні атаки, прильоти, біль, панічні атаки. Це хронічний стрес, що виснажує. Тому я дуже раджу: пошукайте та прочитайте, що таке бути спостерігачем", - говорить вона.
Також важливо пам’ятати про критичне мислення та інформаційну гігієну.
"Якщо ви відчуваєте, що більше не можете стежити за стрічкою новин - візьміть паузу. Ми накопичили стільки емоцій від війни, що кожен має думати про те, як берегти себе", - радить Тетяна.
Якщо сама ведуча відчуває, що не може читати новини - відкладає телефон і шукає собі домашні справи. Наприклад, готує щось для родини.
"Особисто мене чудово "перемикає" кухня. Також допомагає садотерапія. Це буквально заземлення: коли бачиш, як ростуть паростки, це надія, це життя.
Попри тривоги і новини, коли ти стаєш частиною цього нового життя, це дає надію, що все буде добре", - коментує Висоцька.
Телеведуча наголошує: сенс життя під час війни полягає у звичайних дрібницях, таких як купити тістечко, приготувати вечерю для рідних, зробити сюрприз або отримати його.
"Нас ніхто не вчив жити під час війни, і тому ці маленькі радощі мають особливу ціну", - резюмувала вона.
Куди за потреби звертатися за психологічною допомогою
Є багато організацій та ініціатив в Україні, які надають безкоштовну або доступну психологічну підтримку.
Куди звернутися:
- "Розкажи мені". Платформа пропонує безкоштовні онлайн-консультації з психологами
- Міжнародний Комітет Червоного Хреста. Тут можна отримати безкоштовну психологічну підтримку за телефоном
- "УкрЄдність". Сайт з безкоштовною психологічною допомогою від Української спілки психотерапевтів
- "Дія.Безбар'єрність". На сайті можна знайти інформацію про різні види психологічної допомоги та контакти спеціалістів
- Асоціація психологів України. Пропонує безкоштовні онлайн-групи з психологічної допомоги та підтримки
- Life Line Ukraine. Цілодобова гаряча лінія для емоційної підтримки
- "Людина в біді". Надає безкоштовні психологічні консультації
Крім того, багато психологів та волонтерських організацій проводять консультації через соціальні мережі. Слідкуйте за сторінками, які спеціалізуються на ментальному здоров’ї.
Також ви можете в разі потреби звернутися до свого сімейного лікаря або психіатра. Вони направлять вас до спеціаліста або запропонують інші варіанти допомоги.
Читайте також, як зміна клімату впливає на наше здоров'я і що буде далі.
До речі, лікар розповів про 5 змін у житті, які допоможуть жити довго.
Цей матеріал призначений для загальноосвітніх цілей і його не слід використовувати для постановки медичних діагнозів чи самолікування. Наша мета - надати читачам точну інформацію про симптоми, причини і методи виявлення захворювань. РБК-Україна не несе відповідальність за будь-які діагнози, які можуть бути поставлені читачами на основі матеріалів з цього ресурсу. Ми рекомендуємо не займатися самолікуванням, і у разі будь-яких занепокоєнь стосовно здоров'я звернутися до лікаря.