У колоніях і СІЗО України завжди вистачає хворих, але не кожен з них отримує необхідну меддопомогу. Крім того, права засуджених та ув'язнених осіб при наданні медичної допомоги регулярно порушуються.
РБК-Україна (Styler) дослідив звіти за результатами моніторингових візитів Харківської правозахисної групи до різних установ виконання покарань і довідався, на що хворіють ув'язнені в Україні та як їх "лікують".
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: Конституцію України, закон "Основи законодавства України про охорону здоров'я", інформаційний портал Харківської правозахисної групи.
Медичне обслуговування, лікувально-профілактична та протиепідемічна робота в колоніях і СІЗО організовуються та проводяться згідно із чинним законодавством України про охорону здоров'я.
Воно базується на Конституції й складається із закону "Основи законодавства України про охорону здоров'я" та інших актів, які регулюють суспільні відносини у цій сфері.
Лікування засуджених та ув'язнених відбувається у медичних частинах, що мають забезпечувати надання первинної лікувально-профілактичної допомоги. Вона включає:
За потреби засудженим і ув'язненим надається екстрена медична допомога у закладах охорони здоров'я.
Згідно зі звітами Харківської правозахисної групи за результатами моніторингових візитів до різних установ виконання покарань, у медичних частинах колоній і СІЗО України було виявлено низку суттєвих порушень, які негативно впливають на здоров'я засуджених і ув'язнених.
Найчастіше правозахисники зустрічали такі з них:
Рівненський слідчий ізолятор (колишня Рівненська тюрма №1) був збудований у середині ХІХ століття. Свого часу це була центральна в'язниця Західної Волині та головна пересильна тюрма для кримінальних і політичних злочинців (звідти вони великою зібраною групою вирушали пішки до Сибіру).
Рівненська міська медична частина філії ЦОЗ ДКВС України у Волинській та Рівненській областях має власний стаціонар. Він складається з двох камер-палат (на п'ять ліжко-місць) і двох камер інфекційного ізолятора (на 11 ліжко-місць).
Спати доводиться "на жорсткому" (фото: khpg.org)
Куток виглядає просто моторошно (фото: khpg.org)
Стоматологічний кабінет - майже "пристойний" (фото: khpg.org)
А ось тут щось пішло не так (фото: khpg.org)
Івано-Франківська установа виконання покарань №12 функціонує як слідчий ізолятор (СІЗО). В установі є, крім іншого, медична частина й транзитні камери для тимчасового утримання осіб, які чекають етапування до інших установ.
У стаціонарі медичної частини розташовано: три палати для соматичних хворих (розраховані на 16 ліжко-місць) та п'ять ізоляторів для осіб, хворих на туберкульоз (розраховані на 12 ліжко-місць).
Умови в цій палаті, м'яко кажучи, "сумнівні" (фото: khpg.org)
Коридор майже не лякає (фото: khpg.org)
Коломийська виправна колонія №41 є мультирежимною пенітенціарною установою для утримання чоловіків. Фактично в установі відбувають покарання засуджені всіх режимів.
Стаціонар медичної частини має в наявності: п'ять палат для соматичних хворих (розрахованих на 15 ліжко-місць) та два інфекційні ізолятори (розраховані на п'ять ліжко-місць).
Правда життя (фото: khpg.org)
Ця палата виглядає чи не найкраще з-поміж інших (фото: khpg.org)
За таких умов здоров'я набратися важко (фото: khpg.org)
Кабінет виглядає дещо приємніше (фото: khpg.org)
Є навіть кушетка та деякі "медичні" меблі (фото: khpg.org)
Нагадаємо, раніше ми розповідали та показували, як живуть довічно ув'язнені в Україні.
Повідомлялося також, що в українських СІЗО хочуть запустити платні інтернет та мобільний зв'язок.