ua en ru

"Відбулося" або "сталося"? Як припинити робити помилки та зробити свою мову вишуканою

"Відбулося" або "сталося"? Як припинити робити помилки та зробити свою мову вишуканою Як правильно вживати слова "трапилося", "сталося" та "відбулося" (фото: freepik.com)

Українські слова "відбуватися", "ставатися" і "траплятися" мають подібне значення, але різняться за стилістичними та душевними відтінками. Важливо розуміти, коли та яке з них доречніше використовувати.

Як правильно вживати слова "відбулося", "сталося", "трапилося", розповідає РБК-Україна (проєкт Styler).

Загальноприйняте слово "відбуватися" часто асоціюється з негативними подіями. Наприклад, можна сказати: "відбулося лихо", "відбулася аварія", "відбувся приліт".

Однак насправді це слово також підходить для опису позитивних подій, що підкреслює важливість або знаковість моменту. Приміром, "Учора нарешті відбулася довгоочікувана подія - нам дозволили стріляти американською зброєю по Росії".

Слово "відбутися" часто використовується для опису подій, які мають важливе значення або для підкреслення фактів, особливо в контексті чогось значного або формального.

Воно також може бути асоційоване з негативними ситуаціями, тому що часто зустрічається в контекстах, що описують нещастя чи нещасливі випадки.

Натомість "ставатися" та "траплятися" мають нейтральний відтінок і можуть вживатися як щодо позитивних, так і негативних подій. Зазвичай їх використовують саме у питання (коли ще невідомо, радіти чи сумувати): Що сталося? Трапилося щось погане?

Однак при цьому "трапилося диво", але "сталася біда". Матч може "відбутися".

"Статися" - трапитися, мати місце. Сталася важлива подія, сталася трагедія, сталася затримка, сталася біда, з ним сталося щось дивне, стався переполох, хоч би не сталося голоду, що з тобою сталося?

"Трапилося" - в українській мові використовується для позначення події, яка сталася, часто в контексті випадкових чи непередбачуваних ситуацій.

Це слово має нейтральний відтінок, тому воно може використовуватися як для негативних, так і для позитивних подій, але у зовнішньому вигляді асоціюється з подіями, які стали без планування або волі людини.