Навколо продуктів харчування є багато міфів, в які не варто вірити. Зокрема, не варто вірити різноманітній рекламі та написах на коробках від їжі. Нутриціолог назвала правдиві факти, які можуть навіть здивувати.
Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на Instagram-сторінку нутриціолога Ольги Дорош.
За словами експерта, непереносимість і алергія на білок коров’ячого молока - це різні речі.
Тому ви можете насолоджуватись безлактозними молоком, йогуртом чи сирами або ж попросити лікаря виписати спеціальний фермент для розщеплення молочного цукру лактози.
Молочні продукти хороше джерело білка, кальцію, тому безпричинно не варто від нього відмовлятись.
Таке часто можна почути від людей, які намагаються правильно харчуватись. Однак це зовсім не так.
Існує багато видів риби, які підійдуть на різний гаманець. Варто обирати бюджетніші варіанти, вони нічим не гірші по нутрітивній цінності.
Картопля, особливо, якщо їсти її зі шкіркою та в сезон чудове джерело складних вуглеводів, калію для серця, резистентного крохмалю, який слугує кормом для наших кишкових мікробів і може посприяти нормалізації цукру й холестерину крові.
Однак, допомагає поповнити баланс рідини. В принципі можна пити, головне не перепити з цими чаями доданого цукру.
Вітаміну С там буде малим через вплив кип’ятку. А от свіжозаморожена чи зібрана малина й інші ягоди, сира зелень та болгарський перець, квашена капуста, ківі та цитрусові є хорошими джерелами вітаміну С.
Нутриціолог розповіла, що і сиродавлена і рафінована абсолютно нормальна олія. Питання в тому, які ще є типи продуктів-жирів в раціоні.
Все тому, що соняшникова олія багата на омега-6 жирні кислоти, додайте оливкову (омега-9) та рибу (омега-3) двічі на тиждень та горіхи й насіння в раціон.
Існує думка, що картопля, банани, макарони, хліб та виноград не захищають від зайвої ваги.
Все тому, що такі продукти місять в собі корисні вуглеводи, різні типи харчових волокон, вітаміни та мінерали. До того ж вони чудово насичують організм вітамінами.
Варто знати, що вага набирається від надлишку калорій в раціоні, а не від того, що з’їли банан після 16 години.
Раніше ми повідомляли, що таке що таке спіруліна та чи дійсно вона корисна для здоров'я.
Також читайте, чи потрібно робити перерву у прийомі вітаміну D влітку та в яких продуктах його найбільше.