Дехто з українців, які бажають підвищити свій освітньо-кваліфікаційний рівень, або ж пройти перепідготовку для підтримання конкурентоспроможності, можуть отримати від держави ваучер на навчання.
РБК-Україна (проект Styler) розповідає, що відомо про ваучер і його вартість, хто і який шанс має на безкоштовне навчання, а також які професії можна здобути і в яких освітніх закладах навчатись.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: сайт Міністерства соціальної політики України, закон України "Про зайнятість населення", сайт Державного центра зайнятості.
Ваучер на навчання - документ, який надає певним категоріям громадян право:
Державна служба зайнятості пропонує ваучери тим, хто готовий зробити ще один крок у своєму професійному розвитку.
Вартість ваучера на навчання не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Станом на сьогодні це - близько 26 840 грн.
Оплачує ваучер Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Якщо вартість навчання перевищує вартість ваучера, різницю має доплатити фізична особа або ж роботодавець (коли йдеться, наприклад, про підвищення кваліфікації).
Для того, щоб отримати ваучер на навчання, необхідно перш за все:
Згідно зі статтею 30 закону України "Про зайнятість населення", право на одноразове отримання ваучера мають певні категорії осіб.
Особи, старші за 45 років, які:
Особи, звільнені у зв'язку зі скороченням чисельності, штату або за станом здоров'я з військової служби (крім військовослужбовців строкової служби), зі служби в органах внутрішніх справ, з Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, з органів і підрозділів цивільного захисту, з податкової міліції, з Бюро економічної безпеки або з Державної кримінально-виконавчої служби, які:
Особи, звільнені з військової служби після участі у проведенні АТО, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі й стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, які:
Внутрішньо переміщені особи працездатного віку, які не можуть знайти підходящу роботу.
Особи з встановленим фактом позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (після їх звільнення).
Особи з інвалідністю, які не можуть знайти підходящу роботу.
Особи, які отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання у період воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях під час служби, трудової та іншої діяльності, проживання на відповідній території (що піддавалась бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам), і які мають відповідні рекомендації в індивідуальному реабілітаційному плані (незалежно від встановлення їм інвалідності).
Ваучер на навчання охоплює сьогодні 124 професії та спеціальності.
Навчатися за державний кошт можна, наприклад, на: бджоляра, бетоняра, верстатника, взуттьовика (ремонт взуття), водія різних категорій, газорізальника, дорожнього робітника, екстреного медичного техніка, електрогазозварника, електромонтера, закрійника, зварника, кондитера, кравця, кухаря, лицювальника-плиточника, маляра, машиніста різної техніки, монтажника, монтера, муляра, налагоджувальника сільськогосподарських машин та тракторів або устаткування у виробництві харчової продукції, оглядача вагонів, оператора верстатів з програмним керуванням або котельні, охоронника, плодоовочівника, покрівельника, помічника машиніста електропоїзда, провідника пасажирського вагона, продавця, прийомоздавальника вантажу та багажу, регулювальника швидкості руху вагонів, робітника, молодшу медичну сестру, сапера, складача поїздів, службовця на складі (комірника), слюсаря, столяра, стюарда, токаря, тракториста, фрезерувальника, чергового по переїзду, швачку, штукатура тощо.
Крім того, з ваучером можна опанувати такі напрямки:
Обирати місце навчання з ваучером можна з-поміж:
Основна умова - вони повинні мати ліцензію на провадження такого виду діяльності за затвердженим Міністерством економіки переліком професій і спеціальностей (для навчання за якими може бути виданий ваучер).
Ваучер на навчання можна отримати двома способами:
Нагадаємо, раніше ми розповідали, як заробляти понад 100 тисяч на місяць, працюючи в піжамі.
Читайте також, чи потрібна українцям вища освіта і що найбільше цікавить роботодавців.