ua en ru

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби Жінкам на службі можу бути важче, ніж чоловікам (фото: Віталій Носач, РБК-Україна)

На тлі повномасштабного вторгнення РФ в Україну велика кількість дівчат і жінок вирішили добровільно піти на службу до Збройних сил, аби допомогти чоловікам і захистити Батьківщину.

РБК-Україна (проект Styler) розповідає, чи обов'язково жінкам іти на війну, як підготуватися до служби у ЗСУ та де можна знайти підходящі вакансії.

При підготовці матеріалу було використано такі джерела: законопроект №6482 про внесення змін до закону "Про військовий обов'язок і військову службу", сторінка Сухопутних військ ЗСУ у Facebook, наказ Міністерства оборони №35 від 07.02.2022, Збройні сили України, Work.ua, Lobby X, AB3.army.

Примус чи бажання

Наприкінці жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський підписав закон №6482 про внесення змін до статті 1 закону "Про військовий обов'язок і військову службу".

У ньому йдеться, зокрема, про можливість взяття жінок певних професій на військовий облік за їхнім бажанням.

Пізніше у Сухопутних військах ЗСУ пояснили, що з 1 жовтня 2023 року взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки:

  • які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком (від 18 до 60 років)
  • які закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти й здобули медичну або фармацевтичну спеціальність

Винятком є вагітні жінки та ті, що перебувають у декретній відпустці.

Водночас постановка на військовий облік - не мобілізація жінок-медиків (лікарів, медсестер, стоматологів, акушерів, фармацевтів), а узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної сфери в державі.

Згідно з новим порядком військового обліку, жінки з іншими спеціальностями - спорідненими з військовою - можуть стати на облік за власним бажанням. Із повним переліком таких спеціальностей можна ознайомитись у відповідному наказі Міністерства оборони.

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до службиСкріншот

Важливо, що законодавство не розрізняє військовозобов'язаних жінок і чоловіків. Тобто жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час.

Як підготуватись до служби

Перш ніж іти на службу до Збройних сил, дівчатам і жінкам слід зважити всі "за" та "проти". Крім того, варто більше дізнатися про професію, за якою необхідно буде працювати.

Напрочуд важливо бути готовою до служби в армії не лише фізично, але й морально. Для цього потрібно чесно відповісти собі на відверті питання:

  • якими є ваші мотиви, чому ви хочете служити в ЗСУ
  • чи готові ви до армії фізично
  • чи впораєтесь із потенційними викликами на війні морально
  • чи достатньо у вас знань і навичок для тієї чи іншої спеціальності
  • чи готові ви жити 24/7 в одному приміщенні з незнайомими людьми (зокрема чоловіками), не маючи можливості усамітнитись чи розпоряджатись власним часом
  • чи зможете виконувати накази командування за будь-яких умов
  • чи готові "стати обличчям" до ворога і людського болю
  • чи зможете опановувати нові знання
  • чи впораєтесь з емоціями та фізичним виснаженням
  • чи зможете довго пробути в розлуці з близькими (чи маєте їхню підтримку)

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Простих завдань на війні практично немає (фото: Віталій Носач, РБК-Україна)

Якщо ви впевнені у собі на 100% і точно готові до армії, потрібно подбати про власну безпеку, здоров'я та хоча б мінімальний комфорт:

  • підготувати необхідний одяг чи обладнання (якщо ви точно знаєте з досвіду інших військовослужбовців, що на фронті (навіть в тилу) вам чогось бракуватиме)
  • зібрати максимально повноцінні класичну та "жіночу" аптечки з усім необхідним (причому гігієнічні засоби варто "помножити на кілька разів", адже інколи на війні немає можливості дістати потрібні речі)

Процедура реєстрації

Процедура реєстрації на військовий облік і чоловіків, і жінок здійснюється у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки - ТЦК та СП (колишніх військкоматах).

Для реєстрації необхідні такі документи:

  • заява про взяття на облік
  • паспорт або ID-картка
  • ідентифікаційний номер
  • документ про здобуття спеціальності/професії
  • довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює
  • свідоцтво про народження дітей/документ про опіку
  • свідоцтво про шлюб
  • фотокартки 3х4

Коли жінка приходить до ТЦК стати на військовий облік, на неї заводять особову справу. Далі її мають спрямувати на медкомісію, яка зробить висновок про придатність/непридатність до військової служби (єдина відмінність від "чоловічого" медогляду - відвідування гінеколога).

Якщо особу визнано "придатною", її беруть на військовий облік і вносять відповідну інформацію в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Де знайти вакансії

Якщо жінка планує служити у конкретній військовій частині чи бригаді, звертатися необхідно безпосередньо до керівництва (або ж залишати "заявки" на сайтах чи сторінках у соціальних мережах).

Знайти вакансії щодо працевлаштування у ЗСУ можна також на різноманітних порталах із пошуку роботи.

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Скріншот

Скористатись можна також спеціальною рекрутинговою платформою, що допомагає військовим командирам знайти мотивованих людей у свої підрозділи, а охочим долучитись до Сил оборони - обрати бажану посаду (як в тилу, так і на передовій).

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до службиСкріншот

Крім того, шукати вакансії можна на сайтах чи сторінках у соціальних мережах окремих бригад чи батальйонів. Тилові вакансії психолога, лікаря чи ІТ-спеціаліста пропонує, наприклад, Третя окрема штурмова бригада.

Вакансії для жінок у ЗСУ. Де знайти роботу і як підготуватися до служби

Скріншот