В Україні у вищих навчальних закладах планують ввести обов'язкові курси з військового вишколу для всіх незалежно від обраної спеціальності.
Про це повідомляє РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на інтерв'ю заступника міністра освіти й науки Михайла Винницького для The Ukrainians.
"Зараз наше завдання - адаптувати наповнення освітніх програм відповідно до потреб країни, що перебуває у воєнному стані. Сьогодні у студентів немає навичок захисту країни, тому що військові кафедри не реформовані, й навряд чи молоді люди будуть масово оплачувати курси з тактичної медицини чи стрільби", - сказав Винницький.
Таким чином, за його словами, МОН спільно з Міноборони планує запровадити обов'язковий курс із базового військового вишколу. У нього входитимуть теоретична та практична підготовка для всіх студентів незалежно від програми.
"Зараз ми розробляємо пілотний проєкт такого курсу, готуємо інфраструктуру, у тому числі викладачів. З часом зможемо поділитися цим досвідом з іноземними університетами, яких цікавитиме це питання", - поділився заступник Лісового.
За словами Михайла Винницького однією з найбільш очевидних проблем української освіти під час повномасштабної війни є масове знищення матеріально-технічної бази університетів.
"У найгіршому стані, очевидно, опинився Маріупольський університет, який фактично повністю знищили і який був змушений переїхати до Києва. Переміщені були також виші Херсону, Мелітополя та Бердянська", - наводить приклад чиновник.
Але він наголошує, що більшість проблем були латентними й проявилися лише зараз. Наприклад, Україна недостатньо уваги приділяє вихованню суб'єктності в студентів.
Для цього університет повинен формувати цінності та світогляд людей, а не лише робити їх професіоналами у своїй галузі.
"Потреба реальної автономії університетів також передбачає високу суб'єктність усіх учасників навчального процесу: викладачів, студентів, менеджменту університету. Для цього потрібно, щоб заклади вищої освіти не були ієрархічними", - пояснює Винницький.
На його думку, зараз українські університети почали "переосмислювати себе", тому процеси реформування вже запущено.
Раніше ми повідомляли про те, що українські університети можуть підвищити вартість навчання.
Читайте також, як вступити на "бюджет" з грантовою системою освіти.