ua en ru

Українцям розповіли всю правду про "лікувальні" грязі та чому вони не допомагають

Українцям розповіли всю правду про "лікувальні" грязі та чому вони не допомагають Чому недієві "лікувальні" грязі (фото: Getty Images)

В Україні є багато доказових методів реабілітації, але ще й продовжує існувати пострадянський клон. Зокрема, багато людей вірять в дієвість "лікувальних" грязей.

Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) з посиланням на пост Міністерства охорони здоров'я України у Telegram.

Вся правда про метод

Експерти кажуть, що дію грязей обґрунтовують наявністю в ній сірководню, аміаку та деяких газоподібних речовин, які проникають через шкіру. Вони буцімто впливають на нервові закінчення, кровообіг, залози внутрішньої секреції та процеси обміну речовин.

Однак, насправді грязі не лікують та не сприяють процесу реабілітації. Принаймні, науковці про такі властивості пелотерапії не знають.

Натомість - активна реабілітація має серйозне доказове підґрунтя та незлічену кількість якісних рандомізованих досліджень, опублікованих в авторитетних виданнях.

Важливо пам'ятати, що всі послуги з ефективної і дієвої реабілітації - безоплатні для людей та повністю покриваються НСЗУ в рамках Програми медичних гарантій.

Кожен пацієнт, в залежності від важкості травми, може отримати від 2 до 8 реабілітаційних циклів впродовж року.

Хто може проводити реабілітацію

Для того, щоб відновити навички руху людини, повернути їй здатність до самообслуговування, спроможність повноцінно працювати й відпочивати, – потрібна ціла команда фахівців. Такий формат надання допомоги передбачає роботу так званої мультидисциплінарної реабілітаційної команди.

Професії "реабілітолог" не існує, як не існує й однієї, універсальної пігулки від всіх хвороб. Цей термін дійшов до нас з часів, коли не існувало сучасних професій фахівців з реабілітації.

Тоді під цим поняттям мали на увазі фахівців, які відвідували пацієнта вдома та проводили процедури сумнівної якості. Звісно, такий підхід не має жодного стосунку до доказової медицини.

Послуги з ефективної реабілітації надають спеціальні мультидисциплінарні команди. До їх складу входять:

  • лікарі фізичної та реабілітаційної медицини
  • фізичні терапевти
  • ерготерапевти
  • терапевти мовлення
  • протезисти-ортезисти
  • психологи, психотерапевти
  • сестри медичні з реабілітації
  • асистенти фізичних терапевтів та ерготерапевтів