Українські вчені шокували заявою про озонову діру над Антарктидою
Українські полярники на станції "Академік Вернадський" вже десятки років вимірюють вміст озону та інших параметрів атмосфери. Явище озонової діри відкрили британські вчені ще у середині 80-х років саме за даними з нашої станції, коли та ще була "Фарадеєм".
Про те, що відбувається з озоновою дірою над Антарктидою, розповіли на сторінці Facebook Національного антарктичного наукового центру.
Чому виникають озонові діри?
Однією з причин виникнення озонової діри є фреони. Ці хімічні сполуки використовують у холодильній промисловості та для виготовлення аерозолів.
Припинення та обмеження такого виробництва призвело до того, що площа озонової діри з початку 2000-х стабілізувалась і не збільшується.
Проте періодично спостерігаються великі варіації.
Який розмір озонової діри 2022 року?
Озонова діра не росте, але і не зменшується. Її площа близька до останніх років, а її форма витягнута і викривлена.
Чому так відбувається?
Крім озоноруйнівних сполук, використання яких зараз обмежують, на розмір озонової діри впливає глобальне потепління. Воно найпомітніше в полярних регіонах.
Потепління нижнього шару атмосфери, викликане ростом СО2, спричиняє охолодження вищого шару - стратосфери. А чим холодніша стратосфера - тим менше озону.
Глобальне потепління впливає також на температуру океану, що своєю чергою моделює планетарні хвилі: ті теж відіграють роль в утворенні озонової діри і полярного вихору.
Графік змін озонової діри (Фото: facebook.com/AntarcticCenter)
Відновлення озонового шару дуже повільне і відбудеться лише до кінця ХХІ століття, за прогнозами науковців. Але головне те, що можемо спостерігати позитивні глобальні тенденції.
Чим небезпечні озонові діри?
Головна функція озонового шару - поглинати ультрафіолетові промені. Якщо утворюється діра, то зникає захист від небезпечного випромінювання Сонця.
Поки людині це не дуже сильно шкодить, оскільки озонові діри утворюються лише на полюсах.
Проте науковці вже довели, що такі утворення призводять до збільшення смертності серед морських тварин і рослин.
Нагадуємо, раніше ми писали, що біля станції "Академік Вернадський" новий рекорд по кількості снігу.
Читайте також, як пінгвіни готуються стати батьками: дуже милі фото.