Днями в одному з районів Вінниці трапився спалах гепатиту А. Спеціалісти взялись за дослідження та перевірку усіх імовірних причин - від стихійних ринків до точок централізованого й децентралізованого водопостачання.
РБК-Україна (проект Styler) розповідає, що відомо про гепатит А - які його симптоми, методи лікування та профілактики. Як українцям зробити щеплення від цієї хвороби та скільки це коштує.
При підготовці матеріалу було використано джерела: сайт Міністерства охорони здоров'я України, Урядовий портал, Календар профілактичних щеплень.
Гепатит А ще називають "хворобою Боткіна". По суті це - запальне інфекційне захворювання печінки. В окремих випадках гепатит А спричиняє ураження не тільки печінки, але й нирок, підшлункової залози, може стати причиною болю в суглобах. У складних ситуаціях призводить до летальних випадків.
Ця хвороба не має хронічної форми, проте може бути вкрай неприємною. Інколи одужання пацієнтів триває впродовж декількох місяців.
Згідно з даними ВООЗ, найчастіше гепатит А з'являється у дітей раннього віку. Однак насправді захворіти може кожен.
Основні фактори ризику - погані санітарні умови, відсутність очищеної води, прийом рекреаційних препаратів, проживання з інфікованою людиною, сексуальні контакти з людиною, у якої гостра форма гепатиту А, поїздки в райони з високою епідемічністю.
Інкубаційний період гепатиту А - 14–28 днів.
Симптоми можуть проявлятись як у легкій, так і у важкій формі. Найчастіше це:
Цілком імовірно, що всі симптоми разом під час захворювання можуть не проявлятися. Наприклад, в інфікованої людини може бути абсолютно нормальна температура тіла чи звичний колір сечі.
Цікаво, що симптоми гепатиту А значно частіше проявляються у дорослих, аніж у дітей.
Більше того, у дітей до 6 років дуже часто відсутні будь-які симптоми гепатиту А, жовтуха розвивається лише у 10%.
У дорослих же симптоми проявляються у більш складній формі, а жовтуха з'являється у 70% випадків.
Важка форма хвороби й летальні наслідки найчастіше фіксуються в осіб, яким понад 65 років.
Інколи трапляються рецидиви гепатиту А (у людини, яка щойно одужала, знову з'являються симптоми хвороби). Проте після ще одного епізоду хвороби настає одужання.
У людей, що повністю одужують, найчастіше формується пожиттєвий імунітет до хвороби.
Гепатит А - запальне інфекційне захворювання печінки (ілюстративне фото: Freepik)
Вірус гепатиту А належить до найбільш поширених інфекцій харчового походження. Він довго зберігається у навколишньому середовищі й може залишатися життєздатним навіть після обробки харчових продуктів, які зазвичай використовуються для боротьби з патогенами.
У воді вірус зберігається від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб, у сухому середовищі (за кімнатної температури) - впродовж тижня. Водночас він гине через 5 хвилин кипіння води.
Інфікування людей гепатитом А відбувається переважно:
В домашніх умовах гепатит А найчастіше передається через брудні руки. Наприклад коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім'ї. Тому гепатит А часто називають "хворобою брудних рук".
Специфічного лікування гепатиту А не існує. Зазвичай воно направлене на:
Оскільки гепатит А найчастіше передається фекально-оральним шляхом, найефективнішими засобами боротьби з ним є:
Профілактика гепатиту А, згідно з даними МОЗ, включає:
Додатковий захист від гепатиту А надає спеціальна вакцина. Оскільки в Україні вакцинація від цієї хвороби не входить до календаря рутинних щеплень, зробити їх можна власним коштом.
Календар рутинних щеплень (інфографіка: moz.gov.ua)
Нині в Україні зареєстровані дві інактивовані (неживі) вакцини від гепатиту А, які дозволені до використання у дітей віком від одного року.
Курс щеплень складається з двох доз з інтервалом у шість місяців (одна із них - комбінована вакцина, яка захищає одночасно від штаму гепатиту A і В).
На початку жовтня МОЗ отримало від ВООЗ 10 тисяч доз вакцини проти гепатиту А, які було доставлено в кожну область країни для швидкого доступу та використання в зонах високого ризику (на тлі повномасштабної війни).
Екстрена вакцинація від гепатиту А рекомендована впродовж двох тижнів від моменту контакту з хворою людиною.
Для того, щоб зробити щеплення проти гепатиту А, українцям потрібно звернутись до свого сімейного лікаря, який перевірить стан організму і надасть рекомендації для подальших дій.
Одна доза вакцини для дітей сьогодні коштує орієнтовно від 600 до 800 грн.
Тоді як для дорослих вартість препарату (однієї дози) - дещо вища й починається приблизно від 650 грн.
Нагадаємо, дещо раніше було названо вакцини, які необхідно зробити восени, щоб захиститись від хвороб.
Читайте також, що чекає на Україну взимку та як потрібно укріплювати свій імунітет.