ua en ru

З України намагались вивезти цінні документи ХІХ-ХХ століть і порцелянові скульптурки (фото)

З України намагались вивезти цінні документи ХІХ-ХХ століть і порцелянові скульптурки (фото) Цінні історичні речі намагалися відправити до США (фото: колаж РБК-Україна)

Українські митники вилучили порцелянові скульптурки та колекцію документів ХІХ-ХХ століть із посилки, яку намагалися відправити в США.

Про це повідомляє РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію Київської митниці у Facebook.

Що відомо про вилучені речі

"Посилку, заповнену культурними та історичними цінностями - українською радянською скульптурною пластикою малих форм та колекцією документів - київські митники виявили під час митного контролю, та стали на заваді їх незаконному вивезенню", - йдеться у повідомленні.

Міжнародне поштове відправлення з чотирма маленькими скульптурками та дев’ятнадцятьма документами і фото з ознаками старовини, прямувало із Запоріжжя до США.

Митники направили вилучені речі до Національного музею історії України для проведення експертизи щодо належності їх до культурних цінностей.

З України намагались вивезти цінні документи ХІХ-ХХ століть і порцелянові скульптурки (фото)З України намагались вивезти цінні документи ХІХ-ХХ століть і порцелянові скульптурки (фото)Вилучені цінні документи із посилки (фото: facebook.com/Київська митниця)

Що показала експертиза

Експерти встановили, що чотири порцелянові скульптурки - це українська радянська скульптурна пластика малих форм 50-70-х років ХХ століття. Виготовлені вони на провідних свого часу порцелянових виробництвах України: Київському експериментальному кераміко-художньому та Городницькому порцеляновому заводах, яких на сьогодні вже не існує.

Три скульптурки - "Галинка", "Космонавт-фотограф" і "Космонавт на місяці" мають культурну та історичну цінність. Скульптурка "Колгоспниця" має історичну цінність.

"Сім документів та фото 1891-1925 років експерти віднесли до колекції, яка оповідає про родину Сушкових - батька та його дітей. Ці родинні документи теж визнано культурною та історичною цінністю, оскільки вони сукупно репрезентують актуальні суспільно-політичні процеси української історії. Це історія поштової служби в Україні, походження і соціальний стан службовців транспорту і зв’язку в Україні модерної доби", - зазначають митники.

Вони також додають, що серед вилучених речей - 12 різних документів та фото, які експертами визнано історичною цінністю. Частина з них має стосунок до України, зокрема, до часу становлення радянської державності та індустріалізації 1930-1940-років. Відповідно, їх можна внести до музейного зібрання для репрезентації.

З України намагались вивезти цінні документи ХІХ-ХХ століть і порцелянові скульптурки (фото)З України намагались вивезти цінні документи ХІХ-ХХ століть і порцелянові скульптурки (фото)З України намагались вивезти цінні документи ХІХ-ХХ століть і порцелянові скульптурки (фото)Вилучені цінні документи із посилки (фото: facebook.com/Київська митниця)

На вивезення культурних цінностей потрібен спеціальний дозвіл

Митники пояснюють, що на вивезення культурних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого документа у відправника не було. Тож на нього склали протокол про порушення митних правил за ст. 473 Митного кодексу України. А культурні та історичні цінності із посилки вилучили.

Експерти додають, що нині серед колекціонерів скульптурок спостерігається певна зацікавленість авторською продукцією Київського експериментального кераміко-художнього та Городницького порцелянового заводів.

"Зважаючи на те, що національна порцелянова галузь на початку ХХІ століття практично перестала існувати, а роботи українських митців 50-70-х років ХХ століття стали належати до рідкісних авторських екземплярів, їх місце - в музейних колекціях як предметів українського декоративно-ужиткового професійного мистецтва", - пишуть експерти.

Також вони зазначають, що у Музейному фонді України важко відшукати аналогічного роду документальний комплекс, за яким можна було б проілюструвати одночасно події та явища історії України того періоду.