Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – діагностується у 4-20% жінок репродуктивного віку. Захворювання супроводжується різними ендокринними та обмінними порушеннями. Зокрема – інсулінорезистентністю, підвищенням рівня андрогенів, порушенням овуляції та, як наслідок, безпліддям.
Що таке синдром полікістозних яєчників, які у нього симптоми і як можна вилікуватися, розповіла гінеколог Оксана Негрич для "Береже себе".
Точна причина виникнення полікістозу наразі невідома. Медики вважають, що цей процес запускає багато факторів, у яких поєднуються генетика, спосіб життя та довкілля.
Зазвичай лікарі використовують щонайменше два критерії з перерахованих:
Варто знати, що на підставі УЗД обстеження діагноз не встановлюється. Якщо є зміни на УЗД, то цикл без порушень та скарг немає – це вважається варіантом норми та лікування не потрібно.
У СПКЯ симптоми дуже схожі на ознаки інших гормональних захворювань, встановлення остаточного діагнозу можливе тільки після виключення інших причин підвищеного рівня андрогенів або нерегулярних менструацій.
А саме: вроджена гіперплазія кори надниркових залоз, пухлини, гіперпролактинемії, порушення функцій щитовидної залози та інших.
Для кожної жінки лікування підбирають індивідуально та відповідно до тих симптомів, які є, а також відповідно до наявності супутніх захворювань та репродуктивних планів.
Насамперед потрібно нормалізувати масу тіла. Це часто допомагає повернути менструальний цикл та овуляцію. Далі – призначаються спеціальні препарати, що регулюють кількість гормонів.
Жінки із синдромом полікістозних яєчників найчастіше можуть завагітніти самостійно. Іноді це може зайняти більше часу через нерегулярні менструації та овуляції.
У деяких випадках лікарі додатково призначають препарати для стимуляції овуляції. У дуже поодиноких випадках - хірургічне втручання.
Гормональні контрацептиви не застосовуються для лікування жінок, які планують завагітніти.
На жаль, синдром полікістозних яєчників – хронічне захворювання та вилікувати його повністю неможливо. Але при правильному лікуванні, корекції – можна жити повноцінним життям, завагітніти та уникнути ускладнень. Зокрема, гіперплазії ендометрію, діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань.
До речі, раніше ми писали про те, як відрізнити отит від інших проблем із вухом і чи потрібні антибіотики завжди.
А ще розповідали про те, що буде з вашим організмом, якщо ви їстимете менше твердого сиру.