Через російську воєнну агресію багато українців стали свідками вибухів та інших травматичних подій. Це провокує у частини населення нову психологічну проблему - адреналінову залежність від вибухів.
Про це пише РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на публікацію психіатра Євгена Скрипника у Facebook.
"Адреналінова залежність від вибухів - нова психологічна проблема українців. Як не парадоксально, але багато людей відчувають страх та задоволення від вибухів, одночасно відчуття дискомфорту та бажання відчуття страху від голосних вибухів", - каже лікар.
Він додає, що у такому випадку людина лякається і намагається знову пережити страх та жах від обстрілів.
"Адреналінова залежність не виникає одразу, спочатку людина уникає вибухів, але поступово навіть чекає їх, щоб пережити знову", - говорить психіатр.
"Наслідком адреналінової залежності є те, що люди можуть йти, їхати свідомо туди, де є загроза обстрілів, створювати конфліктні ситуації, які будуть провокувати викиди адреналіну, щоб компенсувати нестачу адреналіну, робити несвідомо ризиковані дії тощо", - пояснює Скрипник.
Надалі адреналінова залежність від вибухів призводить до дратівливості, порушення сну, тривожних та депресивних розладів тощо.
"Ви самостійно можете собі допомогти, це в першу чергу регулярне спілкування з близькими, повернути себе тут і зараз, тобто займатися буденними справами, знайти цікаві хобі, займатися спортом, регулярно робити зарядку і робити вправу на письмо - записувати кожного дня 20 хвилин те, що вас хвилює. А якщо нічого не хвилює - то просто, що трапилось за день", - радить лікар.
Якщо перелічені методи не допомагають, то зверніться за психологічною допомогою.
Читайте також про те, що робити, якщо чуєте вибухи, яких не було насправді.
Раніше ми писали про те, якими фразами можна підтримати людину у стресовій ситуації.