Кожен кулінар хоча б раз у житті пересолював страву. Виправити таку їжу можна дуже легко, тому не поспішайте її викидати. Зокрема, можна що-небудь додати, чим-небудь розбавити або доповнити.
Про це пише SantePlus.
Найпростіший спосіб "врятувати" суп - долити води. Однак це може зіпсувати густоту супу. Ще один варіант - злити частину бульйону і долити в каструлю несолоний бульйон або воду. Ще один диво-засіб - яєчний білок. Вбийте його в суп і розмішайте, а потім дістаньте шумівкою. З білком вбереться частина солі.
У пересолений суп можна додати рис - він добре вбирає сіль. Рис загорнути в марлю і опустити в каструлю на 15 хвилин. Потім марлю з крупою можна вийняти.
У цьому випадку додайте трохи цукру, це врівноважить надлишок солі. Також такі інгредієнти як лимонний сік або мед теж можуть допомогти поглинути надлишок солі.
Щоб позбутися від зайвої солі в рисі, можна процідити його і замінити воду для варіння на несолону перед тим, як продовжити. Таким чином, надлишок солі в рисі буде розчинений у новій воді для варіння.
Цей спосіб також працює з макаронами та відвареними овочами.
Слід зазначити, що надлишок солі шкідливий для здоров’я.
Щоб позбутися надлишку солі, можна зробити другу несолону страву та окремо змішати з тою, що містить занадто багато солі. Цей трюк може бути корисним під час приготування пюре, олів'є та вінегрету, щоб відновити баланс смаків.
Деякі харчові продукти мають високий вміст солі, зокрема: шинка, сир та соєвий соус. Якщо ви хочете додавати їх у свої страви, уникайте додавання солі або додайте лише кількох щіпок.
Раніше ми повідомляли, які ознаки вказують на те, що печериці зіпсувалися.
Також ми писали про простий спосіб, який дозволить збільшити об'єм звареної гречки вдвічі.