У перші роки незалежності України було випущено ряд пробних монет, які сьогодні є справжньою нумізматичною цінністю. Серед них - монети, які стали результатом експериментів і налаштування обладнання монетного двору.
РБК-Україна (проект Styler) розповідає, які монети мають свою унікальну історію та значення для нумізматів, і зараз ми розглянемо їх детальніше.
Монета номіналом 1 гривня 1992 року - це справжня рідкість, яка була випущена у невеликій кількості під час налаштування обладнання для карбування.
Офіційно ці монети не вводилися в обіг, а тому знайти їх у гаманці сьогодні неможливо. Відомо лише декілька екземплярів, які перебувають в приватних колекціях нумізматів, і саме тому ця гривня є предметом бажання для багатьох колекціонерів.
Особливістю цієї монети є відсутність напису на гурті (ребрі монети). Через відсутність спеціального обладнання гурт залишили гладким. Пізніше спеціалісти монетного двору експериментували з нанесенням гуртового напису, але перші пробні монети цього не мали.
Це робить їх відмінними від подальших випусків і ще більш цінними в очах колекціонерів. Сучасні гривні, які карбували у великих обсягах, значно відрізняються за дизайном та технічними характеристиками, а отже, ці пробні екземпляри стали однією з найрідкісніших та найцінніших монет української нумізматики.
Сьогодні, коли хтось пропонує монету 1 гривня 1992 року, можна з упевненістю сказати, що вона походить із приватних колекцій і має високу вартість.
Ще однією унікальною пробною монетою є 2 копійки 1992 року. Ця монета, виготовлена з алюмінію, була першою спробою випустити монети найменшого номіналу в новій незалежній Україні.
Карбуванням займався Луганський верстатобудівний завод, і саме тут вперше були створені ці невеликі копійки.
Варто зазначити, що дизайн монети мав недоліки: через помилку в ескізах вінок на монеті вийшов надто вузьким. За словами Анатолія Люлька у книзі "ЛСЗ - перший монетний двір України", як пробу було виготовлено всього 20-30 штук таких копійок.
Використовували як алюмінієві, так і сталеві заготівлі для карбування. Ця невелика кількість монет робить їх надзвичайно цінними для нумізматів, які шукають рідкісні зразки української історії.
Раніше ми писали, як нумізматам збільшити вартість колекції монет.
Читайте також, які речі із СРСР сьогодні купляють за величезні гроші.
При написанні матеріалу використовувалися наступні джерела: сайти Violity.com та Monety-yagidky.com.ua.